sobota - 20. apríla, 2024
, Tanec spája – umenie zbližuje II: Študenti v akcii

Tanec spája – umenie zbližuje II: Študenti v akcii

V stredu a štvrtok, 9. – 10. septembra, sa na dvoch vybraných školách regiónu Turiec odohralo pokračovanie  projektu s názvom Tanec spája – umenie zbližuje II, s podtitulom Študenti v akcii.

V stredu 9. septembra sa do projektu zapojila Pedagogická a sociálna akadémia v Turčianskych Tepliciach, kde sa programu zúčastnilo viac ako 70 vybratých študentiek z rôznych tried, ktoré sa s veľkým záujmom zapájali do všetkých pripravených aktivít. Tvorivý deň sme spoločne odštartovali s predsedom občianskeho združenia INICIATÍVA – Milanom Nemčekom. Účastníkom semináru priniesol informácie na tému diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, či intolerancie. Premietol aj dva krátke dokumentárne filmy, v ktorých účinkujúci boli príslušníkmi menšín, iných národov a rás, žijúcich na Slovensku. Tí informovali o svojom spolužití s majoritnou komunitou a svojich skúsenostiach s rasizmom a xenofóbiou. Priniesli zaujímavé pohľady na túto tému, vzájomné porozumenie, dobré príklady spolužitia.

Pre lepšiu orientáciu v problematike a téme ľudských práv sme pokračovali prezentáciou elementov hip-hopovej kultúry, ktorá sa roky vyvíjala pod tlakom porušovania ľudských práv a slobôd a aj napriek tomu sa stala svetovým fenoménom. O jednom z jej elementov porozprávali Martin Hríb a Branislav Urbánek zo zoskupenia umelcov Live Painting, ktorí sa intenzívne venujú graffiti a street art. Budúce „pani učiteľky“ v sebe umelecké cítenie nepotláčali a počas tvorivej časti seminára vytvorili zaujímavé výtvarné práce.

Dalšou aktivitou bola prednáška o histórii hudby, počas ktorej nám rôzne kuriozity a pikošky  porozprával vysokoškolský profesor a DJ v jednej osobe – Marek Šimončič. Dievčatá sa po ukončení prednášky mohli zapojiť aj do rýchlokurzu DJ-ingu.

V dobrej nálade a tvorivej atmosfére sme pokračovali na seminári o histórii tanca, konkrétne o vplyve potláčania ľudských práv na formovanie tohto elementu hip-hopovej kultúry. Prierez dejinami tanca predstavil najnovší člen známej chlapčenskej tanečnej skupiny The Pastels – Mirko „Spunkey“ Balogh. Tento seminár bol spojený aj s workshopom krátkych ,,spoločenských tancov“, ktoré sa s obľubou tancovali v mládežníckych kluboch v USA pri zrode tejto fenomenálnej kultúry, ktorou hip-hop rozhodne je.

Ostrieľaný tanečník, choreograf a veľká osobnosť česko-slovenskej tanečnej scény Wahe Akopjan porozprával o móde z ulice, o vplyve multikultúrneho miešania populácie vo veľkých mestách na rozvoj odevného priemyslu na celom svete. Mnohé „kultové“ časti oblečenia, ktoré vnímame dodnes, mali súvis s potláčaním ľudských práv a slobôd alebo s nerovnocennosťou vtedajšej  populácie. 

Druhý deň, vo štvrtok 10. septembra sme pokračovali na martinskom Gymnáziu Viliama Paulinyho – Tótha. Osvedčený program z predošlého dňa sme aplikovali na viac ako 60 študentov, ktorí prejavili veľký záujem o tému ľudských práv. Táto veľmi aktuálna téma študentov oboch škôl zaujala a ochotne sa do projektu zapájali. Obe stretnutia boli produktívne a úspešné. Všetkým zúčastneným patrí veľká vďaka.

V rámci projektu je vyhlásená aj výtvarná súťaž neprofesionálnych autorov zameraná na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd, ktorej propozície nájdete na tks.sk/sekcia: „Tanec spája – umenie zbližuje“. Viac informácií o projekte, kompletný fotoreport, tlačové správy ako aj iné mediálne výstupy, nájdete aj na známej sociálnej sieti.

Záverečná štvrtá aktivita projektu Tanec spája – umenie zbližuje II vyvrcholí galaprogramom, ktorý sa uskutoční 19. októbra 2015 o 18:00 v priestoroch Štúdia Slovenského komorného divadla v Martine. Všetkých srdečne pozývame!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *