štvrtok - 22. februára, 2024
, Tanec spája – umenie zbližuje II: Študenti v akcii

Tanec spája – umenie zbližuje II: Študenti v akcii

V stredu a štvrtok, 9. – 10. septembra, sa na dvoch vybraných školách regiónu Turiec odohralo pokračovanie  projektu s názvom Tanec spája – umenie zbližuje II, s podtitulom Študenti v akcii.

V stredu 9. septembra sa do projektu zapojila Pedagogická a sociálna akadémia v Turčianskych Tepliciach, kde sa programu zúčastnilo viac ako 70 vybratých študentiek z rôznych tried, ktoré sa s veľkým záujmom zapájali do všetkých pripravených aktivít. Tvorivý deň sme spoločne odštartovali s predsedom občianskeho združenia INICIATÍVA – Milanom Nemčekom. Účastníkom semináru priniesol informácie na tému diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, či intolerancie. Premietol aj dva krátke dokumentárne filmy, v ktorých účinkujúci boli príslušníkmi menšín, iných národov a rás, žijúcich na Slovensku. Tí informovali o svojom spolužití s majoritnou komunitou a svojich skúsenostiach s rasizmom a xenofóbiou. Priniesli zaujímavé pohľady na túto tému, vzájomné porozumenie, dobré príklady spolužitia.

Pre lepšiu orientáciu v problematike a téme ľudských práv sme pokračovali prezentáciou elementov hip-hopovej kultúry, ktorá sa roky vyvíjala pod tlakom porušovania ľudských práv a slobôd a aj napriek tomu sa stala svetovým fenoménom. O jednom z jej elementov porozprávali Martin Hríb a Branislav Urbánek zo zoskupenia umelcov Live Painting, ktorí sa intenzívne venujú graffiti a street art. Budúce „pani učiteľky“ v sebe umelecké cítenie nepotláčali a počas tvorivej časti seminára vytvorili zaujímavé výtvarné práce.

Dalšou aktivitou bola prednáška o histórii hudby, počas ktorej nám rôzne kuriozity a pikošky  porozprával vysokoškolský profesor a DJ v jednej osobe – Marek Šimončič. Dievčatá sa po ukončení prednášky mohli zapojiť aj do rýchlokurzu DJ-ingu.

V dobrej nálade a tvorivej atmosfére sme pokračovali na seminári o histórii tanca, konkrétne o vplyve potláčania ľudských práv na formovanie tohto elementu hip-hopovej kultúry. Prierez dejinami tanca predstavil najnovší člen známej chlapčenskej tanečnej skupiny The Pastels – Mirko „Spunkey“ Balogh. Tento seminár bol spojený aj s workshopom krátkych ,,spoločenských tancov“, ktoré sa s obľubou tancovali v mládežníckych kluboch v USA pri zrode tejto fenomenálnej kultúry, ktorou hip-hop rozhodne je.

Ostrieľaný tanečník, choreograf a veľká osobnosť česko-slovenskej tanečnej scény Wahe Akopjan porozprával o móde z ulice, o vplyve multikultúrneho miešania populácie vo veľkých mestách na rozvoj odevného priemyslu na celom svete. Mnohé „kultové“ časti oblečenia, ktoré vnímame dodnes, mali súvis s potláčaním ľudských práv a slobôd alebo s nerovnocennosťou vtedajšej  populácie. 

Druhý deň, vo štvrtok 10. septembra sme pokračovali na martinskom Gymnáziu Viliama Paulinyho – Tótha. Osvedčený program z predošlého dňa sme aplikovali na viac ako 60 študentov, ktorí prejavili veľký záujem o tému ľudských práv. Táto veľmi aktuálna téma študentov oboch škôl zaujala a ochotne sa do projektu zapájali. Obe stretnutia boli produktívne a úspešné. Všetkým zúčastneným patrí veľká vďaka.

V rámci projektu je vyhlásená aj výtvarná súťaž neprofesionálnych autorov zameraná na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd, ktorej propozície nájdete na tks.sk/sekcia: „Tanec spája – umenie zbližuje“. Viac informácií o projekte, kompletný fotoreport, tlačové správy ako aj iné mediálne výstupy, nájdete aj na známej sociálnej sieti.

Záverečná štvrtá aktivita projektu Tanec spája – umenie zbližuje II vyvrcholí galaprogramom, ktorý sa uskutoční 19. októbra 2015 o 18:00 v priestoroch Štúdia Slovenského komorného divadla v Martine. Všetkých srdečne pozývame!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *