streda - 28. februára, 2024
, TKS v Martine ponúkne výstavu Čarovný detail

TKS v Martine ponúkne výstavu Čarovný detail

Turčianske kultúrne stredisko v Marine a Senior klub Martin pripravili zaujímavú výstavu. Svoje diela exlibris a grafiku bude prezentovať Víťazoslav Chrenko, člen Združenia výtvarných umelcov moravsko-slovenského pomedzia v Uherskom Brode.

Autor výstavy je slovenský zberateľ, grafik a publicista, ktorý žije a tvorí v Hlohovci. Svoje prvé informácie o exlibrise získal v ateliéri svojho otca, významného grafika Viktora Chrenka (1921 – 2010). Jeho tvorba je zameraná na úžitkovú grafiku, osobitne na knižnú značku. V súčasnosti je autorom 120 originálnych knižných značiek. Autor diel vytvára svoje exlibrisy a grafiky technikou linoleorytu (X3), drevorytu (X2) a kombinovanými technikami. Je aktívnym členom Spolku sběratelů a přátel exlibris v Prahe a členom Združenia výtvarných umelcov moravsko-slovenského pomedzia v Uherskom Brode (Česká republika). Často obsadzuje medzinárodné súťaže v tvorbe exlibris. Jeho knižné značky sú reprodukované v katalógoch z výstav, súťaží a v špecializovaných časopisoch.

Víťazoslav Chrenko je členom kolektívu, ktorý pripravuje medzinárodnú výtvarnú súťaž v tvorbe knižnej značky pre deti od 6 do 15 rokov. Vedie medzinárodnú tvorivú dielňu v Hlohovci a odovzdáva svoje skúsenosti mladým. Tvorí jemné štruktúry so zmyslom pre detail a veľmi jemné linky dosahuje autor presným rezaním špeciálnymi nožmi. Vytvára knižné značky, ktoré odrážajú profesijné zameranie, záľuby, túžby a obľúbené témy i scenérie každého majiteľa exlibrisu.

EX LIBRIS patrí medzi úžitkovú grafiku a nie je vo výstavných sieňach vidieť často. Je to spravidla malý lístok s obrázkom a menom, ktorý pôvodne plnil funkciu označovania vlastníctva knihy.

Verejnosti bude výstava sprístupnená od 16. januára do 15. februára 2019 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. Vernisáž výstavy sa uskutoční 15. januára 2019 o 16.00 h.

, TKS v Martine ponúkne výstavu Čarovný detail

Zdroj: TKS Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …