pondelok - 22. júla, 2024
, Tomáš Klus predstavuje singel Chátrám. Sú vám povedomé tieto momenty novodobej českej histórie?

Tomáš Klus predstavuje singel Chátrám. Sú vám povedomé tieto momenty novodobej českej histórie?

Súčasné spoločenské dianie inšpirovalo českého pesničkára Tomáša Klusa k napísaniu novej skladby Chátrám, ktorá tento mesiac vychádza spoločne s výpravným videoklipom.

Významné dobové momenty

Text piesne hovorí o pomyselnom Dome, ktorého obyvatelia stále častejšie zabúdajú spolu hovoriť a ktorý chátra. Klip, v ktorom sa objavia niektoré významné momenty z novodobej českej histórie, vznikol v spolupráci režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a speváka Tomáša Klusa s produkčnou podporou filmovej a televíznej spoločnosti Total Help Art. Nakrúcalo sa v prostredí historickej budovy karlínskej invalidovne a pri hore Říp.

„Skladba Chátrám vznikla pod vplyvom dojmov z demonštrácií, ktorých som sa zúčastnil a z ktorých mám dobrý pocit. Hlavne z toho, akí ľudia sa na nich stretávajú. Susedské vzťahy v tom našom Dome nie sú tak zlé, ako sa môže zdať na internete a v internetových diskusiách. Veľa ľudí je ohľaduplných a zaujímajú sa o dianie na domových schôdzach, ktoré sú teraz zvolávané masovo. Myslím si, že je skutočne potrebné, aby sme sa o náš Dom začali starať nielen tým, že budeme opravovať opadané omietky, ale predovšetkým by sme si mali ujasniť, ako má Dom vyzerať a čo má ľuďom, ktorí okolo neho chodia, povedať. A otvoriť dialóg na všetkých jeho poschodiach. Zdá sa mi, že sme ako Češi trochu zabudli na svoju úlohu, ktorú ako Česká republika a ako srdce Európy máme,“ popisuje Tomáš Klus svoju inšpiráciu pri písaní skladby.

 

Mýtický Říp

Temné zákutia a rozľahlé chodby kultúrnej pamiatky Invalidovna, ktorá sa nachádza v Prahe – Karlíne, upútali v minulosti už viacerých filmárov a svoju úlohu zohrali aj v novom klipe Tomáša Klusa. Stali sa miestom, ktoré stvárnilo symbolický Dom, o ktorom sa hovorí v texte novej skladby Chátrám. Doslova za každým rohom sa odohrá nejaký symbolický moment z českej histórie. „Chcel som, aby sa obraz Domu, o ktorom sa v texte hovorí, objavil aj vo videoklipe, ale keď s niekým spolupracujem, snažím sa, aby mal čo najviac voľnú ruku. Veľmi sa mi páči, že veľa drobných detailov vzniklo priamo behom nakrúcania a nie sú na prvý pohľad hneď viditeľné,“ hovorí Tomáš Klus., Tomáš Klus predstavuje singel Chátrám. Sú vám povedomé tieto momenty novodobej českej histórie?

Nápadov, ako stvárniť obrazovú podobu singla, bolo pôvodne viac, ale spoločnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáša Klusa vznikla tá, ktorá sa v klipe napokon objavuje. „Určité realizačné limity nás kratívne oslobodili od zbytočných úvah a variantov. Vedeli sme, že v Invalidovni môžeme stráviť jeden natáčací deň. Snažili sme sa ho preto využiť naplno – náš príbeh je teda cesta Domom s pointou pod mýtickým Řípom,“ vysvetľuje Marek Štifter.

Singel Chátrám, ktorý je už dostupný na streamovacích serveroch, je jednou z viacerých noviniek, ktoré si Tomáš Klus pripravil pre svojich fanúšikov tento rok. V priebehu novembra je naplánované vydanie nového albumu Klusymfonie, ktorý pripravuje spoločne s Janáčkovou filharmóniou Ostrava. Dokonca ho tento rok aj odprezentuje v rámci rovnomenného turné. Jeden z koncertov Klusymfonie sa uskutoční aj na Slovensku – v Bratislave 1. decembra 2019.

Zdroj: Andrea Čurná, Foto: David Kraus

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Adam Ďurica, Adam Ďurica prichádza s novinkou DROBNOSTI a ohlasuje termíny výročných koncertov

Adam Ďurica prichádza s novinkou DROBNOSTI a ohlasuje termíny výročných koncertov

Adam Ďurica vydáva svoju novinku DROBNOSTI. Novinka je nielen predzvesťou pripravovaného nového albumu, vyhlásením výnimočných …