sobota - 18. mája, 2024
, Treking v horách: Tipy pre začiatočníkov
Ilustračné foto

Treking v horách: Tipy pre začiatočníkov

Veľa outdoorových nadšencov si vyberá horskú turistiku. V rozsiahlych horských oblastiach, ďaleko od ruchu mesta, môžete cítiť úplnú slobodu, zabudnúť na každodenné problémy a užiť si veľkoleposť okolitej prírody. V takej atmosfére, odpočíva telo aj duša. Navyše cesta v horskom teréne pomáha rozvíjať odolnosť voči stresu a trénovať vytrvalosť. Bez ohľadu na to, aké hodnoty preferujete, čas strávený v horách vám nebude nikdy na škodu.

Turistika v horách však nie je len výlet do prírody, ale skutočné dobrodružstvo, na ktoré je potrebné sa aj dobre pripraviť. To platí najmä pre začínajúcich turistov. Podhodnotenie vlastných schopností, bohatá predstavivosť a vyčerpávajúce rozhodnutia sa môžu zmeniť na problémy alebo dokonca ohrozenie života. Nikdy vám preto nebude na škodu ani to, ak si pre tieto prípady vyberiete poistenie do hôr.

Na tieto veci by ste si mali dať pozor!

Zvážte čas roka na túru

Začiatočníci by mali ísť na cestu v auguste. V lete sa môžete vyhnúť mnohým ťažkostiam, ktoré sa naopak v zime môžu vyskytnúť s oveľa väčším predpokladom. Navyše iba v lete si môžete plne vychutnať jasnú krajinu a prírodné krásy, ktoré sú v zime skryté pred očami pod snehovou prikrývkou a hmlami. Aj terén je v mnohých oblastiach oveľa nebezpečnejší a samozrejme často aj pre turistov uzavretý. Členkové čižmy odložte radšej na výlet do mesta a obujte si teplé snehule.

Myslite na svoju kondíciu

Ak chcete ísť do hôr, musíte byť nielen morálne, ale aj fyzicky pripravený. Pravidelné tréningy by mali začať nie menej ako mesiac (v závislosti od stupňa obtiažnosti trasy). Súbežne by sme vám odporučili správne  jesť a dodržiavať zdravý životný štýl.

Naplánujte si trasu

Pred odchodom a výstupom do hôr si je vhodné a dobré vypočítať dĺžku turistického chodníka a predbežne si preštudovať najbližšie táborisko, parkovisko a miesta na spanie, ktorým môže byť napríklad najbližší penzión v Bardejove. Je dôležité, aby ste mali možnosť rezervácie, čo je dobré riešiť tiež niekoľko týždňov vopred!

Spolu s dobrou výbavou, teplým a pohodlným oblečením, niečím na zahryznutie, navigáciou, svietidlom a mobilom, sa vám výlet v hore určte podarí zvládnuť bez najmenších problémov. Dokonalé odreagovanie tak prospeje vášmu telu aj duši.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …