piatok - 1. marca, 2024
kožné výrastky, Účinné prostriedky na boj proti kožným ochoreniam nájdete aj v kuchyni
Ilustračné foto: VK Studio/Shutterstock.com

Účinné prostriedky na boj proti kožným ochoreniam nájdete aj v kuchyni

Každý, kto trpí nečistou pokožkou, sa až príliš často uchyľuje k agresívnym krémom. Tie môžu napadnúť vrchnú vrstvu kože tak silno, že sa môže zapáliť a oslabiť. Aby ste s týmito príznakmi bojovali šetrne a dlhodobo úspešne, mali by ste venovať pozornosť svojej strave.

Mnohé účinné prostriedky na boj proti nepríjemným kožným ochoreniam nájdete aj vo svojej kuchyni.

Rôznymi kožnými problémami trpí takmer 80 percent mladých ľudí. Nepríjemné kožné výrastky však už nie sú len záležitosťou tínedžerov, môžu ich mať aj dospelí. Príčinami vzniku veľkých kondylómov môže byť viac. A tým, že ich poznáte, získate tú najlepšiu prevenciu.

Na druhej strane je dobrým spôsobom, ako predchádzať týmto problémom aj správny životný štýl založený na konzumácii kvalitných produktoch. Ktoré to sú a kráse vašej pleti prospievajú?

Vitamín C

Vitamín C, ktorý určite nájdete v čerstvom exotickom ovocí a zelenine hrá dôležitú úlohu v našej pokožke vďaka svojmu antioxidačnému účinku. Dôvodom je, že chráni telo pred voľnými radikálmi a tým aj pred zápalmi spôsobenými baktériami.

Vitamín C môže v prvom rade podporiť telo pri predchádzaní vzniku týchto zápalov, no pomáha  tiež udržiavať pokožku hladkú a pevnú. Aj nepríjemná rosacea môže byť vďaka vitamínom z ovocia a zeleniny z pokožky odstránená jednoduchšie. Samozrejme, ak nie ste na niektoré druhy alergický.

Veľkú úlohu v podpore vitamínom C zohráva tiež kolagén. Kolagén je proteín, ktorý našej pokožke dodáva pružnosť, ktorú potrebuje, aby vyzerala pevná a hladká. Vitamín C chráni kolagénovú vrstvu v pokožke pred vonkajšími vplyvmi a zabezpečuje, že voľné radikály nedokážu kolagén rozložiť.

Zinok

Akné sa môže objaviť v dôsledku hormonálnych výkyvov. Ženy s akné alebo pupienkami majú často príliš vysoké hladiny testosterónu. Príčinou môže byť napríklad vysadenie tabletky, príliš veľa silového tréningu alebo diéta.

Zinok pomáha telu regulovať hladinu testosterónu a normalizovať tvorbu mazu v pokožke. Okrem toho pôsobí protizápalovo. Nachádza sa v potravinách, ako sú ustrice, pečeň, tekvicové semienka, ovsené vločky alebo šošovica.

Kurkuma

Úžasná účinná látka kurkumín robí z kurkumy skvelý liečivý koreň aj proti nečistej pokožke. Veľkou výhodou sú jeho protizápalové a silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré bojujú proti baktériám. Kurkuma môže redukovať čierne bodky a tým vytvoriť jemnejšiu pleť. Okrem toho je tento koreň vynikajúci proti vonkajším environmentálnym stresom, ako sú výfukové plyny, syntetické materiály a nečistoty.

Horčík

Vďaka svojmu harmonizačnému účinku magnézium zmierňuje zápaly priamo v kožných póroch a dokáže tak predchádzať hnisavým reakciám pleti. Tiež upokojuje pokožku a dokáže lepšie viazať jej vlhkosť. Horčík môže preto priaznivo pôsobiť na pevnú a čistú pleť. Horčík sa nachádza najmä v tmavozelenej zelenine, ako je špenát a kapusta, v tekvicových semienkach a surovom kakau.

Okrem prospešných účinkov na pleť a zdravie si tak aj určite pochutnáte.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …