nedeľa - 14. júla, 2024
, Ulica Športovcov v Dolnom Kubíne je kompletne zrekonštruovaná
Foto/Zdroj: Dolný Kubín

Ulica Športovcov v Dolnom Kubíne je kompletne zrekonštruovaná

Dolnokubínska samospráva v uplynulých dňoch ukončila najväčšiu a najrozsiahlejšiu tohoročnú rekonštrukciu mestskej komunikácie na ulici Športovcov. Radnica opravu realizovala v dĺžke 315 metrov v celej šírke cesty, vrátane priľahlých chodníkov. Kompletne tak zrekonštruovala plochu s výmerou takmer 5-tisíc metrov štvorcových. V rozpočte  mesta bolo na tieto práce vyčlenených 208-tisíc eur.

Ulice sú veľmi zaťažené dopravou

„Ulice Na Sihoti a Športovcov sú z pohľadu dopravy veľmi zaťaženými komunikáciami. Keďže sa v ich blízkosti nachádza jednak zimný a letný štadión aj aquapark. Samozrejme, v zime je premávka ešte väčšia, pretože aquapark nadväzuje na prevádzku Kubínskej hole, a z tohto dôvodu je doprava ešte výraznejšia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si mesto zvolilo práve túto komunikáciu, ktorú treba kompletne zrekonštruovať,“ vysvetlil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Celoplošná oprava poškodeného asfaltového povrchu vrátane korekcie podkladov bola navrhnutá tak, aby vydržala najbližších 25 rokov. Robotníci počas rekonštrukčných prác presunuli až 2 787 ton stavebného materiálu a búraniny. „Povrch na tejto komunikácii bol celoplošne rozrušený, tvoril ho tvrdo liaty asfalt, preto sme museli urobiť aj posúdenie tejto cesty vrátane jej podložia. Taktiež boli urobené technické merania, pri ktorých stroj zhodnotil stav tohto podložia a z výsledkov sme navrhli aj konečnú hrúbku živičných povrchov. Z hľadiska stavby sme odstránili asfaltový starý živičný povrch s hrúbkou 6 centimetrov, následne sme položili nový asfaltový povrch v hrúbke 11 centimetrov. Obojstranne sme odstránili staré obrubníky, umiestnili nové a zamerali sme sa pritom na bezbariérovosť chodníkov. Tieto obrubníky sme realizovali tak, aby nám na komunikácii nestála voda, pričom sme ju doplnili o dve nové vpuste,“ konštatoval Kosmeľ.

Opravou prešli aj chodníky

Po položení živičného povrchu pokračovali práce obnovením a doplnením vodorovného dopravného značenia. „Pri týchto prácach sme obnovili po ľavej strane chodník, ktorý bol v minulosti zrušený a nachádzali sa na ňom preliačiny, kde stála voda. Tento chodník napája modrú lavicu a spája peších s najbližším priechodom pre chodcov na druhú stranu,“ ozrejmil vedúci odboru dopravy.

V súčasnej dobe je šírka tohto chodníka 1,5 metra a ľudia sa po ňom môžu pohodlne napojiť na modrú lavicu či na chodník po pravej strane, ktorý ich dovedie až k samotnému aquaparku. Celkove sme položili päťtisíc metrov štvorcových povrchov. Avšak treba k tomu ešte pripočítať dva chodníky, jeden zo strany od Materskej školy Na Sihoti a druhý od areálu základnej školy,“ doplnil Kosmeľ.

Mesto pri prácach nezabralo žiadnu verejnú zeleň

Práve naopak, vznikli nové zelené plochy a pribudnú aj stromy. „Pri rekonštrukcii celej tejto polohy sme mysleli aj na to, aby sme nezabrali žiadnu zeleň navyše. Pri oprave jednej časti parkoviska sme sa rozhodli nevyužiteľný priestor znova nevyasfaltovať , ale vytvorili sme mali ostrovček v ktorom bude vysadený aspoň jeden nový strom,“ konštatoval Ján Prílepok, primátor mesta.

Zrekonštruovaná cesta k športoviskám je aj dobrým východiskovým bodom v rokovaniach so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) a Slovenským atletickým zväzom o získaní finančných prostriedkov na ich obnovu a vybavenie. „Mesto jasne ukazuje, že nám záleží na tomto priestore ako aj na rozvoji športu. Vlastnými prostriedkami, ale nie sme schopní modernizačný dlh, ktorý máme na našich športových zariadeniach kompenzovať. Je nevyhnutá kooperácia medzi štátom, jednotlivými športovými zväzmi a mestom, aby sme tak mohli zlepšiť stav našich športovísk a prípadne dobudovať nejaké nové,“ dodal primátor.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …