streda - 24. apríla, 2024
, Univerzitná nemocnica Martin spúšťa špecializovaný web o Covid-19
Zdroj: UNM

Univerzitná nemocnica Martin spúšťa špecializovaný web o Covid-19

Univerzitná nemocnica Martin sa chce podeliť so svojimi skúsenosťami a vytvorila web,  ktorý má pomôcť slovenským zdravotníkom v postupoch pri liečbe pacientov s ochorením Covid-19. Nájdu tu preklady najnovších odborných textov zo svetových publikácii, ako aj odkazy na pôvodné zdroje. Zaujímavé informácie prinesie aj širokej verejnosti. Informačný web korona.unm.sk je zameraný na tri kľúčové oblasti – aktuálnu epidemiologickú situáciu  na Slovensku a vo svete, odporúčania pre laickú verejnosť a najrozsiahlejšou časťou sú materiály pre odbornú verejnosť.

Odborné materiály určené pre lekársku verejnosť budú na stránke postupne pribúdať a lekári tu nájdu praktické informácie, ktoré im môžu výrazne pomôcť pri manažmente zdravotnej starostlivosti o COVID pozitívneho pacienta. „Chceme sa s kolegami podeliť o naše názory a skúsenosti, s ktorými sme sa stretli. S problémami, ktoré sme riešili. A ponúknuť tak návod druhým, aby si vedeli poradiť a nemuseli sa trápiť s rovnakým problémom, ako sme riešili my,“ vysvetlil MUDr. Ivan Kocan, PhD., zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM.

Práve toto pracovisko je tzv. červenou zónou v UNM a sú tam hospitalizovaní pacienti s koronavírusom. MUDr. Kocan tiež upozornil, že na novom webe je, na rozdiel od štátnych informačných webov, prezentovaný aj názor zdravotníkov z reálnej klinickej praxe. „Práve ich uhol pohľadu na problémy je taký, ktorý môže druhým poskytnúť návod, ako v danej situácii postupovať.“ Podľa slov MUDr. Kocana je aktuálne na internete dostupné obrovské množstvo publikácii a odporúčaní, ako postupovať pri liečbe Covid-19. „Celá problematika sa tak stáva neprehľadnou a stráca sa to, čo je podstatné a čo má pre nás význam riešiť“ povedal.

Na webe nájdu zdravotníci na jednom mieste všetky poznatky o ochorení Covid-19, ktoré sú dôležité. Články sú v slovenskom jazyku, čo mnohým uľahčí prácu, keďže nie každý je tak jazykovo zdatný, že si vie tieto odborné články preložiť sám. „Na stránke budú uverejnené aj usmernenia pre zdravotnícky personál vydané Univerzitnou nemocnicou Martin, ktorými sa môžu inšpirovať ďalšie nemocnice. Ponúkame tam návody, ako by mali pracoviská s pacientmi pozitívnymi na Covid-19 fungovať. Zároveň sú tam preložené odporúčania aj od Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré sú podľa nás dôležité a mali by byť odbornej verejnosti dostupné v slovenskom jazyku,“ doplnil MUDr. Ivan Kocan, PhD.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …