pondelok - 22. apríla, 2024
, V Dolnom Kubíne si pripomenuli významného rodáka
Foto: Mesto Dolný Kubín

V Dolnom Kubíne si pripomenuli významného rodáka

Viac ako dve stovky občanov Dolného Kubína si v piatok podvečer v uliciach mesta pripomenuli lampiónovým sprievodom 171. výročie narodenia významného slovenského básnika a dramatika Pavla Országha Hviezdoslava.

V Dolnom Kubíne si pripomenuli Hviezdoslava

„O Dolnom Kubíne sa často hovorí, že je bránou Oravy. Bolo tomu tak aj v minulosti. Nie náhodou sa s našim mestom spájajú aj významné osobnosti našej histórie. Jednou z najvýznamnejších je bezpochyby P.O. Hviezdoslav, nielen najväčší slovenský básnik, ale aj významná kultúrno-spoločenská osobnosť svojej doby. Dolnokubínčania prechovávajú k Hviezdoslavovi veľkú úctu a tak sme sa rozhodli, že si opäť po roku pripomenieme jeho narodeniny lampiónovým sprievodom podobne ako tomu bolo pri básnikových sedemdesiatinách v roku 1919,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.

Inšpiráciou organizátorom pre toto netradičné podujatie boli zachované správy v dobovej tlači o tom, ako si široká verejnosť spolu s rôznymi predstaviteľmi národa uctila jubilanta Hviezdoslava v roku 1909 pri 60. narodeninách, ale aj v roku 1919 pri 70. narodeninách. Práve kvôli básnikovej sedemdesiatke pricestoval do Dolnooravskej metropoly aj vtedajší minister slovenskej vlády Vavro Šrobár a spolu s ním aj osobný lekár a priateľ Ladislav Nádaši Jége. V Kubíne už na neho čakalo veľké zhromaždenie. Správy sa zachovali v literárnom fonde Oravského múzea P. O. H. v Dolnom Kubíne, ktoré spravuje literárnu expozíciu venovanú životu a dielu Hviezdoslava.

Na znak úcty po ňom pomenovali námestie

„Pri oslave 70. narodenín básnika 2.2.1919 ho prišlo pozdraviť zhromaždenie ľudí. Študenti niesli fakle a zástupcovia mesta udelili básnikovi Čestné občianstvo mesta Dolný Kubín. Na znak úcty a vďačnosti po ňom pomenovali svoje námestie. Blahopriať mu prišli významné osobnosti tej doby, ale aj Dolnokubínčania. Vyššie opísané udalosti chceme „oživiť“ pripravovaným podujatím a dôstojne si aj v súčasnej dobe pripomenúť barda slovenskej literatúry P. O. Hviezdoslava,“ ozrejmila Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava.

Lampiónový sprievod sa začal pred Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne, kde sa prítomným prihovorili organizátori a od študenta Gymnázia P.O. Hviezdoslava zaznela báseň z tvorby P.O. Hviezdoslava. Následne pokračoval ulicami mesta a po Kolonádovom moste až na Hviezdoslavovo námestie. Na čele sprievodu boli skauti 53. zboru Gentiana s fakľami, za nimi nasledovali organizátori, potom mládež a verejnosť, sprievod uzatvárali skauti. Celé zhromaždenie sa nakoniec zastavilo pri soche básnika, kde organizátori na záver položili vence.

Organizátormi podujatia boli Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, mesto Dolný Kubín, Mestské kultúrne stredisko a Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …