pondelok - 22. apríla, 2024
, V Dolnom Kubíne uhradíte parkovné aj cez mobilnú aplikáciu

V Dolnom Kubíne uhradíte parkovné aj cez mobilnú aplikáciu

Mesto Dolný Kubín na základe analýzy stavu dopravy v meste a príslušných uznesení mestského zastupiteľstva rozširuje od pondelka 17. septembra 2018 parkovací systém o možnosť úhrady parkovného aj formou mobilnej aplikácie.

Cieľom je hlavne zvýšiť komfort parkovania

Občania, ktorí vlastnia smartfóny na platforme iOS a Android, si tak budú môcť uhradiť poplatok za parkovanie nielen formou parkovacieho lístka či zaslaním SMS, ale aj cez mobilnú aplikáciu využitím platobnej karty. „Cieľom zavedenia tejto služby je zvýšenie lepšej dostupnosti úhrad parkovného motoristami, ako aj zlepšenie dopravnej situácie v centre mesta tým, že motorové vozidlá budú nasmerované priamo na existujúce parkoviská a nebude potrebné ich vyhľadávanie,“ povedal Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Okrem tejto služby bude aplikácia prepojená s navigačným systémom v mobile, v ktorom budú zobrazované všetky parkoviská v zóne regulovaného parkovania s uvedením ich základných informácií. „V prípade zadania bodu záujmu v navigačnom systéme bude používateľ navigovaný na najbližšie parkovisko k predmetnému bodu záujmu s možnosťou úhrady parkovného. Užívateľ si bude môcť vybrať, či chce platbu vykonať s registráciou alebo bez registrácie. Pre registrovaných používateľov ponúka aplikácia bezpečné uloženie platobnej karty, či evidenčného čísla motorového vozidla,“ ozrejmil Ján Lavrík z odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Radnica do budúcna nevylučuje ani ďalšie možnosti

Dolnokubínska samospráva spustí do prevádzky mobilnú aplikáciu so základnými funkcionalitami. Okrem nich však dokáže aplikácia poskytovať aj ďalšie funkcie. Ide hlavne o sledovanie obsadenosti jednotlivých parkovísk, ako aj rezervovanie parkovacieho miesta na vybraných parkoviskách. Tieto funkcionality sú ale podmienené zakúpením a inštaláciou ďalších technických zariadení. (senzor obsadenia parkovacieho miesta, resp. inštalácia kamerových systémov) na jednotlivých parkoviskách, na čo prevádzkovateľ parkovacieho systému nemá pre tento rok vyčlenené finančné prostriedky. Radnica nevylučuje, že v budúcnosti aj tieto funkcionality predmetnej aplikácie budú zrealizované a spustené do prevádzky.

Občania mesta si spomínanú aplikáciu môžu stiahnuť zadarmo prostredníctvom internetovej stránky mesta Dolný Kubín alebo cez App sore, prípadne Google Play. Dlhodobým cieľom samosprávy je zvýšenie obrátkovosti existujúcich parkovacích miest, vytlačenie dlhodobo parkujúcich motorových vozidiel z centra mesta a v neposlednom rade zlepšenie dopravnej situácie v meste.

Zdroj: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …