štvrtok - 18. júla, 2024
, V Liptovskom Mikuláši majú problém so zvýšeným výskytom havrana poľného
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

V Liptovskom Mikuláši majú problém so zvýšeným výskytom havrana poľného

Zvýšený výskyt havrana poľného v Liptovskom Mikuláši je domácim na obtiaž. Premnožené havrany znečisťujú verejné priestranstvá a hlukom a špinením znepríjemňuje život Mikulášanov. Mesto preto po minulé roky zabezpečovalo plašenie týchto spevavcov a ešte pred hniezdením zamestnanci VPS zhadzovali ich hniezda. Tento rok vymysleli predstavitelia mesta ďalší spôsob, ako tohto hlučného operenca vytlačiť z intravilánu do okrajových lokalít. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

„Koncom januára nainštalujeme v korunách stromov makety dravých vtákov, ktoré fungujú ako plašiče havranov. Imitácie dravcov osadíme ešte pred začiatkom hniezdenia havranov v najexponovanejších lokalitách pri železničnej stanici, na Stodolovej ulici a v parku M. R. Martákovej pri Rachmaninovom námestí. V najbližších týždňoch zrealizujeme aj ďalšie opatrenia, ako orezanie konárov či zhadzovanie hniezd ešte pred hniezdením,“ uviedol viceprimátor Ľuboš Trizna.

Radniční spolu so Správou Tatranského národného parku vyzývajú obyvateľov, aby dbali na dôsledné zatváranie smetných nádob pri bytovkách a domoch, pretože odpadky sú jedným zo zdrojov záujmu týchto vtákov. Inteligentné havrany sa totiž sústreďujú tam, kde majú ľahko dostupnú potravu.

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …