štvrtok - 29. februára, 2024
, V Liptovskom múzeu predstavili novú expozíciu – Poklad z Likavy
Foto: Žilinský samosprávny kraj

V Liptovskom múzeu predstavili novú expozíciu – Poklad z Likavy

Liptovské múzeum má pripravenú atraktívnu novinku. Dnešným dňom bola do života uvedená nová expozícia — Poklad z Likavy. Ide o slovenský unikát.

Jedinečný poklad z Likavky bol objavený pred tromi rokmi náhodou manželským párom pri potulkách lesom neďaleko Hradu Likava. Manželia nález ohlásili kompetentným orgánom, postupovali správne, za čo si vyslúžili ,,nálezné“ vo výške 100% z hodnoty objavu. Tá bola neskôr vyčíslená na 60-tisíc eur. Vlastníkom pokladu je Slovenská republika a správcom sa automaticky stalo Slovenské národné múzeum, s ktorým Liptovské múzeum rokovalo o dlhodobej výpožičke. To sa nakoniec podarilo a poklad sa vracia do regiónu, kam historicky patrí.

Poklad pochádza z obdobia neskorého stredoveku a ranného novoveku, teda z prelomu 15. a 16. storočia a pozostáva z 1868 drobných uhorských strieborných mincí – denárov a dvoch dukátov Ľudovíta II. Zaujímavosťou je, že takmer všetky mince pochádzajú z kremnickej mincovne a zobrazujú panovníkov Mateja Korvína až po Jána Zápoľského a Ferdinanda I. Základ tvoria mince produkované po roku 1468, teda v čase, kedy sa v Uhorsku uskutočnila významná menová reforma. Tá sa vyznačuje razbou kvalitných mincí s akosťou až 50 % striebra. Mince sa od starších menej kvalitných denárov odlíšili aj umiestnením Madony s dieťaťom na plochu mince a pridaním opisu PATRONA UNGARIE. Tento prvok je prítomný aj na všetkých strieborných razbách z Likavky. Vzhľadom na to, že je poklad pomerne homogénny, pomerne ľahko sa dala vyčísliť aj jeho dobová hodnota. ,,V dobe jeho ukrytia, čiže v roku 1527 sa počítal jeden dukát za 100 denárov a celá hodnota pokladu bola 2 068 denárov (1 868 denárov + 2 dukáty). Ak to prerátame na dukáty, tak poklad mal hodnotu 20,68 dukátov,“ vysvetlilo Liptovské múzeum.  Pomerne zaujímavá je aj kúpna sila pokladu. Za likavský poklad sa dalo v dobe jeho ukrytia kúpiť približne 454 litrov tokajského vína, prípadne cca 22 977 šindľov na strechu alebo cca 697 kg hovädzieho mäsa.

Dnes je poklad nainštalovaný v budove Liptovského múzea v Ružomberku, zajtrajším dňom (23.2.) bude prístupný pre verejnosť. ,,Unikátna výstava Poklady spod Likavy je prvým z veľkého množstva sprievodných podujatí, ktoré v tomto roku v Liptovskom múzeu pripravujeme v súvislosti s oslavami 110.výročia jeho založenia. Takmer 1900 strieborných mincí a 2 zlaté dukáty, ktoré sa našli pod najväčším stredovekým hradom Liptova – Likavou sú skutočne výnimočným nálezom a som veľmi rád, že sa nám ich takmer po troch rokoch podarilo sprístupniť nielen obyvateľom Liptova, ale aj záujemcom o takúto expozícií z celého Slovenska i zahraničia. Výstavu si bude možné prezrieť v najbližších piatich rokoch v špeciálnych priestoroch, ktoré sme pre ňu pripravili v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku. Veríme, že si všetci naši návštevníci odnesú od nás skutočne nezabudnuteľný kultúrny zážitok,“

Na slávnostnom otvorení novej expozície bola prítomná aj županka Erika Jurinová, ktorá ocenila spoluprácu inštitúcií pri zabezpečení a ochrane kultúrneho dedičstva: ,,Aj vďaka rýchlej intervencii a zanieteniu Liptovského múzea pri výpožičke a príprave expozície máme dnes možnosť vzhliadnuť jedinečný rozprávkový poklad, akých je na Slovensku málo. Verím, že aj takýto unikát bude pre širokú verejnosť lákadlom a po dvoch rokoch rôznych obmedzení, kedy boli brány múzea často zatvorené, sa na toto miesto naplno vráti život a chuť poznávať našu kultúru a históriu,“ povedala županka.

Liptovské múzeum je v správe Žilinského samosprávneho kraja. Momentálne realizuje novú interaktívnu Expozíciu stredovekých a novovekých dejín Liptova a pripravuje novú stálu expozíciu Prírody Liptova.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …