nedeľa - 25. februára, 2024
, V Martine odhalili výnimočné sochárske dielo, prístupné je do nedele

V Martine odhalili výnimočné sochárske dielo, prístupné je do nedele

Vo štvrtok 11. októbra 2018 bola pred budovou Slovenskej sporiteľne slávnostne odhalená socha akademického maliara Ladislava Gajdoša venovaná 100. výročiu vzniku Československej republiky. Dielo bude v Martine umiestnené do nedele, 14. októbra 2018.

Blížiace sa národné oslavy 100. výročia vzniku prvej Československej republiky sa stali zdrojom inšpirácie viacerých umeleckých diel. Jedno z nich, pod názvom Gajdošove valašky – 100 rokov v dobrom i v zlom, je prístupné aj v Martine. „Už pri príležitosti 20.výročia rozdelenia Československa a vzniku dvoch republík som sa rozhodol pre projekt so sochou „Gajdošove valašky“ za spolupráce žiakov českých a slovenských Základných umeleckých škôl. Tento rok som sa ho rozhodol ukončiť práve samostatnou plastikou „Gajdošove valašky – 100 rokov v dobrom i v zlom“,“ prezradil o svojej inšpirácii akademický maliar Ladislav Gajdoš.

Vystavená socha sa skladá z dvoch častí – nosného podstavca a valašiek. Každá zo stien nosného podstavca, ponúka plochu na tematické stvárnenie jednej z troch hlavných motívov: vychádzajúc z vtedajšieho štátneho znaku – lev a dvojkríž na trojvrší (reprezentujúceho občanov Československa, prítomných či na oslavách alebo na protestoch – sú to témy „100 rokov v dobrom i zlom“); rozdelenie Československa a osudové osmičky oboch národov (1918, 1938, 1948, 1968, 1988+1). Do nosného podstavca sú osadené tri valašky s ľudským úsmevným profilom – valašky ako symbol určitej sily a nepoddajnosti človeka vyjadrujú stálu potrebu pamätať si najmä to podstatné z dejín a histórie. Gajdošove valašky boli vystavené v Košiciach, v Martine si ich záujemcovia budú môcť pozrieť do nedele 14. októbra a následne budú až do polovice novembra umiestnené v Bratislave.

„Spoločenské dianie bolo vždy zdrojom námetov pre viacerých umelcov a umelecké smery. Som rád, že Ladislav Gajdoš si vybral aj naše mesto na inštaláciu svojho výnimočného diela – symbolicky na mieste, kde bola Martinská deklarácia podpísaná. Verím, že Martinčanov a návštevníkov nášho mesta osloví,“ povedal viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo.

Zdroj: mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …