utorok - 18. júna, 2024
, V Martine odštartovala verejná zbierka na záchranu Kalvárie

V Martine odštartovala verejná zbierka na záchranu Kalvárie

„Zachráňme jedinú Turčiansku kalváriu“ je heslom celoslovenskej verejnej zbierky na rekonštrukciu historickej Kalvárie v obci Kláštor pod Znievom, ktorá bola oficiálne odprezentovaná v pondelok 9. novembra pod záštitou poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a primátora mesta Martin, Andreja Hrnčiara:

[audio:https://rebeca.sk/audio/spravy/Hrnciar_kalvaria.mp3|titles=Andrej Hrnčiar]

„Kalvária v Kláštore pod Znievom je jedinou historickou kalváriou v Turci a je súčasťou takmer 400-ročného pútnického miesta. Až doteraz sa ju podarilo zachovať takmer v pôvodnej podobe. V minulosti sa o jej zachovanie zasadili významné osobnosti. Teraz je rad na nás, aby sme sa nestali generáciou, ktorá vlastnou nečinnosťou o túto historickú pamiatku príde“, hovorí Erika Cintulová zo združenia Priatelia Znieva, ktoré zbierku organizuje. O súčasnom havarijnom stave Kalvárie hovorí starosta Kláštora pod Znievom, Maroš Halahija:

[audio:https://rebeca.sk/audio/spravy/Halahija_Kalvaria.mp3|titles=Maroš Halahija]

Verejná zbierka bude prebiehať dvanásť mesiacov, počas ktorých, ako dúfajú organizátori, sa začne Kalvária priebežne opravovať. Verejnú zbierku podporujú aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad Mons. ThDr. Marián Chovanec, PhD – banskobystrický diecezný biskup, Peter Lipa – hudobník, Ladislav Záborský – akademický maliar žijúci v Martine, Jana Oľhová – herečka, Rasťo Piško – humorista.

Na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky môžete prispieť dobrovoľným finančným príspevkom na číslo účtu 4300051115/3100 alebo odoslaním darcovskej sms s heslom DMS ZNIEV na číslo 877 v hodnote 2 €. Bližšie informácie o zbierke a fotodokumentáciu nájdete na priateliaznieva.sk.

Foto: Priatelia Znieva

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *