utorok - 23. júla, 2024
, V meste Žilina funguje Centrum prvého kontaktu na pomoc Ukrajine

V meste Žilina funguje Centrum prvého kontaktu na pomoc Ukrajine

V meste Žilina funguje Centrum prvého kontaktu na pomoc Ukrajine. K dispozícii je pre občanov, ktorí chcú poskytnúť pomoc či pre utečencov z Ukrajiny potrebujúcich pomoc. Centrum bude zabezpečovať vybavovanie telefonických hovorov, odpovede na doručené e-maily, zhromažďovanie informácií o veľkokapacitnom ubytovaní či dobrovoľníkoch z radov občanov alebo súkromných spoločností. Súčasťou jeho práce bude aj koordinácia finančných či materiálnych zbierok. Centrum sa nachádza na ulici Horný val 24 (v miestach, kde samospráva zabezpečovala antigénové testovanie). Otváracie hodiny centra sú od pondelka do piatku od 8.00 do 16.00 hod., kontaktovať ho občania môžu na tel. čísle: 0917 393 616 alebo e-mailom: pomocua@zilina.sk. Mimo otváracích hodín je možné pomoc získať na tel. čísle: 0951 870 383 a e-mailom: uadomza@gmail.com.

Ľudia, ktorí disponujú voľnými veľkokapacitnými ubytovacími kapacitami na dočasné ubytovanie pre ľudí z Ukrajiny utekajúcimi pred vojnou, môžu informácie zanechať osobne v centre, telefonicky či e-mailom. Ubytovacie kapacity by mali disponovať vyhovujúcim hygienickým zariadením a možnosťou stravovania v plnej penzii.

Samospráva upozorňuje občanov v katastrálnom území mesta Žilina, ktorí poskytli alebo budú poskytovať ubytovanie utečencom z Ukrajiny, na povinnosť informovať mestský úrad o údajoch ubytovaných. Nahlásiť je potrebné mená a priezviská ubytovaných, počet dospelých, počet detí a presnú adresu, v ktorej sa poskytuje ubytovanie. Informácie je potrebné odovzdať buď osobne v Centre prvého kontaktu na pomoc Ukrajine alebo telefonicky na čísle: 0917 393 616 či e-mailom: pomocua@zilina.sk.

Mesto zhromažďuje informácie  o voľných ubytovacích kapacitách, ktoré bude možné využiť na dlhodobé či núdzové ubytovanie utečencov. Počas uplynulého víkendu v priestoroch telocvične v bývalej základnej škole na Hollého ulici zriadila samospráva ďalšie miesto na dočasné a núdzové ubytovanie. Mesto bude ďalej informovať o cielených materiálnych či finančných zbierkach podľa potreby.

„Posledný týždeň bol veľmi náročný. Štruktúry štátu aj samosprávy musia flexibilne reagovať na krízovú situáciu, ktorá je pre všetkých nová a na ktorú nikto nebol dostatočne pripravený. Našťastie sme opäť raz svedkami obrovského vzopätia ľudských síl a solidarity. Či sú to štátni a mestskí úradníci, jednotlivci, neziskovky alebo firmy, všetci v tieto dni investujú obrovské množstvo energie a času, aby pomohli. So všetkými aktívne komunikujeme a sú tiež prizývaní na stretnutia krízového štábu mesta. Čaká nás ešte veľa práce a ja ešte raz ďakujem všetkým, ktorí prikladajú ruku k dielu,“ podotkol primátor mesta Peter Fiabáne.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …