sobota - 18. mája, 2024
, V Mošovciach má vzniknúť Alzheimer-geronto centrum

V Mošovciach má vzniknúť Alzheimer-geronto centrum

V Mošovciach v okrese Turčianske Teplice má vzniknúť špecializované sociálne a zdravotnícke centrum pre ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Zámerom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je pokryť dopyt po službe tohto typu a gerontopsychiatrických lôžkach, ktoré v kraji chýbajú.

Kde presne centrum vznikne?

Zriadenie Alzheimer-geronto centra Mošovce odobrili na svojom rokovaní žilinskí krajskí poslanci.

„Zaujímavým je prepojenie práve gerontopsychiatrických ochorení s Alzheimerom. Dávame dokopy špecializované sociálne zariadenie a zdravotnícke zariadenie na gerontopsychiatrické diagnózy. Veríme, že tento projekt má šancu byť vzorovým,“ skonštatovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

ŽSK sa pri zriadení centra opiera o dopyt lôžok pre seniorov v sociálnych zariadeniach v kraji. Alzheimerova choroba pritom podľa dostupných štatistík z minulého roka postihuje asi 25 percent seniorov posúdených do špecializovaného zariadenia. „Alzheimer centrum bude mať 40 pobytových miest, len teraz máme žiadostí o neodkladnú starostlivosť vyše 300. Na druhej strane si uvedomujeme, že aj to, že budujeme ďalšie väčšie zariadenie, je možno následkom neriešenia ambulantných, komunitných služieb v minulosti. Takýmto spôsobom musíme dobiehať zanedbané z minulosti,“ ozrejmila Jurinová.

Alzheimer-geronto centrum má vzniknúť v už nevyužívaných priestoroch a areáli bývalej spojenej školy v Mošovciach. Časť priestorov, a to budovu školy, využije samosprávny kraj na zriadenie centra pre ľudí trpiacich Alzheimerom, bývalý internát na zriadenie gerontopsychiatrického oddelenia s 32 lôžkami. Bývalá recepcia by okrem tohto účelu slúžila i ako rehabilitačné zázemie pre obe služby. Malý dom v areáli školy zase ako ubytovacie zariadenie pre rodiny.

Presné termíny realizácie projektu kraj ešte nestanovil

Zámerom ŽSK sa opakovane zaoberala i komisia sociálnej pomoci a rodiny pri zastupiteľstve ŽSK. Jej predsedníčka Tatiana Červeňová upozornila, že projekt, ako vyplynulo z rokovaní komisie, si vyžiada vysoké náklady na prestavbu objektov, ako i odborníkov, ktorí sa tejto problematike venujú. „Nakoniec, väčšina členov komisie sa zhodla na tom, že je to momentálne to najlepšie riešenie, ktoré ŽSK bude realizovať. Do budúcnosti však bude vhodné v jednotlivých obciach uvažovať o menších centrách,“ podotkla.

Obdobne sa vyjadrila i poslankyňa Anna Verešová, tá prízvukovala potrebu poskytovania ambulantnej a terénnej sociálnej služby či služby včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením, ktoré by tak podľa nej mali eliminovať žiadosti o pobyt v sociálnych zariadeniach.  „Máme víziu, ako by to mohlo vyzerať. Teraz budeme obstarávať dokumentáciu, ktorá nám vytvorí ucelenejší obraz o celom centre. Predpokladané náklady predstavujú 4,8 milióna eur, čo je veľká čiastka, ale veríme, že zdravotnícke zariadenie sa nám podarí zrealizovať aj zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré budeme žiadať o pomoc,“ dodala predsedníčka ŽSK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …