piatok - 19. apríla, 2024
, V Múzeu slovenskej dediny zažijete Ľanovú nedeľu
Foto: Múzeum slovenskej dediny - OZ Jahodnícke háje

V Múzeu slovenskej dediny zažijete Ľanovú nedeľu

Od ľanového semienka k hotovému odevu viedla dlhá cesta. Ako sa v minulosti vyrábal textil či ako sa bolo treba starať o odev sa dozviete na prvom tohtoročnom podujatí Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny dňa 8. augusta 2021.

V svojom programe ukáže Folklórna skupina Podhradie, aké zvyky sa dodržiavali pri bielení plátna a ako sa do Podhradia dostal prvý šijací stroj. Členovia folklórnej skupiny predvedú aj to, ako sa obšívali koberce, vyšívalo alebo šilo na šliapacom šijacom stroji. Folklórna skupina z Bystričky predstaví práce pri praní a žehlení textilu v minulosti – napríklad rajbanie kobercov, ručné pranie odevu a bielizne v koryte na “rumpli” a v ručnej drevenej práčke, hladenie textilu žehličkami, ktoré sa zohrievali na platni alebo pomocou uhlíkov či mangľovanie uterákov na stolovom ručnom mangli. S ľudovým odevom z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasťami Vás zoznámi Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc. Počas celého dňa bude vyhrávať Podhradská muzika.

Počas programovej nedele od 10.00 do 16.00 hod. Vám predstavíme niektoré práce pri spracovávaní ľanu – od česania a trepania, cez pradenie ľanovej nite až po tkanie plátna na krosnách. Pre najmenších návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa, kde si budú môcť vyrobiť tkanice na krosienkach, „špuľke“, doštičke alebo na prstoch, utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať zápästkovú techniku, plstenie vlny a odtlačky na ľanové obrúsky. O 13.30 hod. sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia ev. a. v. služby Božie.

Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení (rúško počas celého pobytu v interiéri aj exteriéri, dezinfekcia rúk, odstupy a maximálneho počtu návštevníkov, ktorý je obmedzený). Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

, V Múzeu slovenskej dediny zažijete Ľanovú nedeľu

Zdroj: Múzeum slovenskej dediny

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …