piatok - 31. marca, 2023
, V priestoroch Budatínskeho hradu otvoria novú výstavu o odievaní v 20. storočí
Foto: Považské múzeum

V priestoroch Budatínskeho hradu otvoria novú výstavu o odievaní v 20. storočí

Považské múzeum v Žiline otvorí 27. októbra v priestoroch Budatínskeho hradu novú výstavu o odievaní v 20. storočí. Jej autorkami sú odborné pracovníčky Považského múzea v Žiline historička Dominika Hlobíková a etnologička Adriana Bárdyová. Odev je neverbálnym jazykom doby, odzrkadľuje postavenie a úlohu muža a ženy v rámci spoločnosti. Svojou formou, skladbou, materiálom, výzdobou a farebnosťou vypovedá  o etnickej, regionálnej a často aj konfesionálnej príslušnosti. 20. storočie bolo v tomto smere výnimočné, keďže dochádza k demokratizácii módy a stieraniu rozdielov medzi mestským a dedinským oblečením.

Povojnové zmeny zasiahli výraznejšie dámsku módu. „Ženy vstupujú do aktívnejšej pozície vo verejnom živote, zvyšuje sa ich zamestnanosť a otvárajú sa nové možnosti trávenia voľného času. Toto všetko ovplyvňuje charakter odevu, ktorý sa mení podľa módnych trendov a prispôsobuje sa špecifickým príležitostiam, na ktoré je určený. Ženy v mestách uprednostňujú kostýmy, na scénu pomaly prichádzajú nohavice a sukne sa postupne skracujú. V pánskom šatníku ostáva základnou výbavou oblek s košeľou,“ približuje D. Hlobíková. Zmeny nastávajú aj v ľudovom prostredí. „Do tradičného odevu začínajú prenikať mestské druhy odevných súčastí a zaniká používanie doma tkaných textílií. S novou ideológiou v druhej polovici 20. storočia vzrastá význam konfekcie. Odev je jednoduchý, praktický, cenovo dostupný a jeho úlohou je potlačiť sociálne rozdiely. Zároveň sa módna tvorba inšpiruje ľudovou kultúrou a vzniká väčšia možnosť kombinovania odevných častí, farieb a vzorov. Dôležitú úlohu zohrávajú doplnky, ktoré aj jednoduchým šatám dodávajú punc elegancie,“ dopĺňa A. Bárdyová.

Výstava s názvom Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia ponúka pestrý prehľad odevov naprieč 20. storočím. Návštevníci sa môžu tešiť na naozaj vzácne kúsky, zaujímavé kombinácie i dobové fotografie. Výstava bude pre verejnosť prístupná v čase otváracích hodín Budatínskeho hradu.

Zdroj: Považské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V štvrtom zápase štvrťfinálovej série SHL Martin nestačil na hostí z Trnavy. Po dvoch tretinách …