piatok - 24. mája, 2024
, V Rosenfeldovom paláci sa môžete Potúlať svetom Mojmíra Vlkolačka

V Rosenfeldovom paláci sa môžete Potúlať svetom Mojmíra Vlkolačka

Najkrajšie zážitky zo svojich ciest po svete zvečnil žilinský umelec Mojmír Vlkolaček do svojich diel. Časť z tejto jeho tvorby približuje prebiehajúca výstava v Rosenfeldovom paláci, ktorej vernisáž sa konala tento týždeň.

Spomedzi približne dvadsať obrazov tu divák nájde kresby zobrazujúce krásy z Turecka, Grécka či Bosny a Hercegoviny. Sú to krajiny, ktoré maliar miloval a ktoré mu prirástli k srdcu. Zo všetkých miest na svete však najviac miloval Žilinu. Podľa slov jeho manželky Mileny Sadloňovej, práve umenie a Žilina boli jeho najväčšími láskami. „Jeho snom a víziou bolo, aby Žilina mala svoju mestskú galériu, kde by sa mohli prezentovať miestni umelci a aby jeho diela po jeho smrti skončili v Žiline, ktorú tak veľmi miloval. Obe jeho želania sa plnia,“ uviedla na vernisáži.

Mojmír Vlkolaček zomrel pred jedenástimi rokmi. Okrem iného bol aj autorom množstva obrazov starej Žiliny, ktorú si pamätal od svojej mladosti.

„Časť svojej tvorby daroval mestu a tieto jeho diela sú vystavené na Radnici mesta Žilina. Vo svojej tvorbe zobrazoval najmä realistickú podobu mesta, ale zobrazoval i neexistujúce ulice a domy, ktoré však historicky existovali. Aj vďaka jeho obrazom tak vedia i dnešní obyvatelia mesta ako naša Žilina v minulosti vyzerala,“ skonštatoval zástupca žilinského primátora Patrik Groma.

Mojmír Vlkolaček (1915 – 2007) mal rád umenie, nevynechal skoro žiadnu vernisáž v Žiline. Aktívne učil na vtedajšej Ľudovej škole umenia, kde vštepil základy kresby a maľby viacerým súčasným významným umelcom.

Zdroj: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …