nedeľa - 19. mája, 2024
, V Skanzene Nová Bystrica-Vychylovka bude cítiť lákavá vôňa polievok našich predkov

V Skanzene Nová Bystrica-Vychylovka bude cítiť lákavá vôňa polievok našich predkov

Vôňa rôznych chutí bude lákať návštevníkov v nedeľu 19. júna do Skanzenu, ktorý sa nachádza v doline Chmúra v Novej Bystrici – Vychylovke. Kolektív pracovníkov skanzenu, bude variť a pripravovať priamo v objektoch na dobových peciach polievky našich starých materí.

„Na Slovensku slovo polievka vzniklo z výrazu polievať a označovalo druh jedla, keď sa pripravené prísady v tanieri zalievajú vývarom. V minulých storočiach boli polievky základom stravy. Naši predkovia preferovali husté, sýte polievky, ktoré sa konzumovali ako raňajky, predkrm alebo aj ako hlavné jedlo. Súviselo to so životným štýlom predchádzajúcich generácií, ktorých vysoký výdaj energie na každodenné činnosti vyžadoval vysoko energetickú stravu. Polievky však zohrávali neodmysliteľnú úlohu aj v tradíciách našich predkov. Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine malo napríklad symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť“

Receptík:

Suroviny: 1 menšia žltá kváka, 20 dkg zemiakov, rasca, soľ, maslo, čierne korenie, majoránka
Postup: Kvaku ošúpeme, nakrájame na kocky a dáme variť do osolenej vody. Keď je kvaka napoly uvarená, pridáme k nej zemiaky a spolu to dovaríme. Keď sú zemiaky hotové, pridáme do polievky lyžicu masla. Zahustíme zátrepkou. Dobrú chuť!

Pozývame všetkých, ktorí majú radi tradičnú ľudovú stravu na malú ochutnávku, ktorá bude okorenená účinkovaním Ľudovej hudby Romana Capeka zo Skalitého od 13.30 hod. Deti i dospelí sa môžu dozvedieť, kto žije na stromoch našej prírody na výstave „Žijem na strome a je mi dobre“, ktorá je pripravená v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici v objekte Raganov mlyn. V ponuke je  jazda na Historickej lesnej úvraťovej železnici, alebo na drezine.

Autor: Darina Hnidková
Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *