nedeľa - 14. júla, 2024
, V Základnej škole Janka Matúšku v Dolnom Kubíne rekonštruujú telocvičňu
Foto: FB/Základná škola Janka Matúšku

V Základnej škole Janka Matúšku v Dolnom Kubíne rekonštruujú telocvičňu

V dolnokubínskej Základnej škole Janka Matúšku začali s rekonštrukciou telocvične. Momentálne prebiehajú prípravné práce. Modernizácia má zlepšiť podmienky pre športovanie žiakov a verejnosti, ktorá si telocvičňu prenajíma. Termín ukončenia prác je naplánovaný na 31. augusta 2020.

„Tento čas pre nás prišiel v úvodzovkách vhod na to, že môžeme začať zo skoršou prípravou na odovzdanie staveniska. Chceli sme ušetriť čas a prispôsobiť sa tomu, aby žiaci prišli do školy v septembri do podmienok, ktoré už budú plne funkčné. V súčasnosti prebieha v telocvični príprava, maľujú sa steny, zložilo sa obloženie, aby sa mohlo prejsť k práci na podlahách. Robia sa drobné opravy a opravy omietok,“ povedal Rastislav Eliaš, riaditeľ ZŠ Janka Matúšku v Dolnom Kubíne.

V telocvični sa bude hrávať najmä florbal a bedminton. Potrebné  je preto vymeniť pôvodnú drevenú podlahu za umelú, ktorá bude odolnejšia a lepšie bude tlmiť nežiadúce nárazy. „V prvej fáze ide o výmenu drevenej podlahy za športovú, ktorá bude tenšia. Z pôvodných šesť centimetrov sa zmení na päť centimetrov v štruktúre,“ vysvetlil Pavol Starek, vedúci Odboru výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

V druhej fáze budú rekonštruovať elektroinštalačné rozvody a vymenia sa svietidlá. Doterajšie osvetlenie nebolo pre šport vhodné. „Svetlá sú momentálne urobené tak, že ak hráči bedmintonu zdvihnú hlavu za košíkom, ktorý je vo vzduchu súčasné osvetlenie ich oslepuje. A to sú nevyhovujúce podmienky pre športové triedy so zameraním na bedminton,“ ozrejmil riaditeľ ZŠ J. Matúšku

Keďže osvetlenie je naprojektované odbornou firmou, škola verí, že bude spĺňať potreby žiakov a tiež, že vytvorí vyhovujúce podmienky pre hráčov. „Vzhľadom na prevádzku hlavne bedmintonových ihrísk bolo špeciálnym programom odporučené osvetlenie. Ide o 30 LED reflektorov, ktoré sú ovládané senzormi. Potom ide o 7 reflektorov, ktoré sú núdzové osvetlenie v prípade výpadku elektrickej energie,“ vysvetlil Starek s tým, že samotným pôvodným ukončením je nanovo drevený obklad vo výške dva a pol metra.

Mesto Dolný Kubín získalo vďaka projektu financie na opravu telocvične z dotácie z Ministerstva školstva SR vo výške 111 479 eur. Radnici sa však súťažou podarilo znížiť sumu na 91 197 eur.

Pre základnú školu je oprava telocvične predposlednou úpravou, ktorú plánovali zrealizovať. V budúcnosti by chceli zrekonštruovať a zmodernizovať ešte jeden pavilón školy.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …