nedeľa - 21. júla, 2024
, V Žiline môže v parlamentných voľbách voliť vyše 68-tisíc ľudí a 466 prvovoličov
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

V Žiline môže v parlamentných voľbách voliť vyše 68-tisíc ľudí a 466 prvovoličov

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa budú tento rok konať v sobotu 29. februára na celom území Slovenska. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 hodine ráno a zatvoria o 22.00 hodine. V meste Žilina sa bude voliť v 79 volebných okrskoch, pričom v zozname voličov je k dnešnému dňu zapísaných 68 430 oprávnených voličov, z toho 466 prvovoličov.

Do utorka 25. februára vystavil Mestský úrad v Žiline 2 141 hlasovacích preukazov. Osobne alebo prostredníctvom splnomocnenca môžu voliči o preukaz požiadať ešte v termíne do 28. februára do 14.00 hod. v klientskom centre na mestskom úrade.

O možnosť voliť poštou tento rok požiadalo 1 133 Žilinčanov, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta a zdržiavajú sa v zahraničí. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016 je to o 660 voličov viac. Najväčší záujem prejavili ľudia z Českej republiky, odkiaľ chce voľbu poštou využiť 421 Žilinčanov, z Veľkej Británie chce voliť 149 ľudí a z Nemecka 82. Na doručenie obálky s hlasovacími lístkami do Južného Sudánu musela samospráva dokonca využiť kuriérsku spoločnosť, keďže pošta do uvedenej krajiny zásielky nedoručuje. Volič, ktorý o voľbu z Južného Sudánu požiadal, už stihol na Mestský úrad v Žiline doručiť návratnú obálku so svojím hlasom.

Občania, ktorí najmä zo zdravotných dôvodov nemôžu prísť do volebnej miestnosti, majú právo požiadať okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky. Najväčší nápor je v meste Žilina očakávaný vo volebných okrskoch, v ktorých územnej pôsobnosti je nemocnica, ústav pre výkon väzby a zariadenie pre seniorov.

Mesto Žilina upozorňuje na zmenu umiestnenia volebnej miestnosti volebných okrskov č. 16 a 17 na Základnej škole Jarná na sídlisku Hliny VII. Volebná miestnosť sa presunula z pôvodných priestorov na prízemí do druhej budovy na poschodie. Opatrenie je z dôvodu obsadenia obvyklých volebných miestností Materskou škôlkou Čajakova v Žiline, ktorej budova prechádza komplexnou rekonštrukciou.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …