pondelok - 22. apríla, 2024
, Skupina ICONITO si uctila Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v novej skladbe
Foto: FB/Iconito

Skupina ICONITO si uctila Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v novej skladbe

Skupina ICONITO prichádza s epickou skladbou na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.Kapela považuje tému vraždy Jána a Martiny je celospoločenskú občiansku záležitosť, na ktorú by sa nemalo zabudnúť.Do skladby si skupina pozvala významného slovenského herca Dušana Jamricha, ktorý v nej zarecitoval.

K piesni vznikol aj emotívny klip, kde si Jána a Martinu zahrali Peter Martinček a Katarína Macková. Líder skupiny Kristián Dufinec v ňom opäť vystupuje ako goral a parafrázuje text slovenskej hymny. 

Hudbu k skladbe „Čas sa kráti“ napísal Kristián Dufinec a Martin Rusnák,text má na konte Kristián Dufinec a Dušan Plichta. O mix a master sa postaral Peter Jakab v štúdiu Sinus Records. Producentami skladby sú Kristián Dufinec, Martin Rusnák, Peter Jakab a Marián Vojtko.

„Prvá verzia textu vznikla krátko po vražde Jána a Martiny, celú produkciu piesne sme sa však z viacerých dôvodov rozhodli nerealizovať. Ale teraz, po dvoch rokoch po tejto udalosti, keď sa prirodzene s pribúdajúcim časom dostáva pomaly do úzadia, sme sa rozhodli priložiť ruku k dielu a podporiť iniciatívy, ktoré sprítomňujú odkaz Jána a Martiny. Myslím si, že hudobná tvorba by mala reflektovať nielen príjemné témy, ale aj podstatné spoločenské témy. Tu nejde o politiku. Ide o občiansku vec a poctu dvom mladým ľuďom ktorí museli pre našu krajinu obetovať neprimerane veľa,“vysvetľuje líder kapely ICONITO Kristián Dufinec.

Pieseň nesie silné posolstvo a ako upozorňuje kapela,nie je politickou objednávkou žiadneho subjektu.

„Posolstvo piesne možno vyjadriť v troch rovinách. Prvú rovinu toho posolstva vyjadruje text refrénu „Nad Tatrou opäť hrmí…“ Odkazuje na skutočnosť, že úkladná vražda novinára a jeho snúbenice, nie je iba nesmiernou tragédiou, ale aj podstatnou a stále nedocenenou dejinnou udalosťou v histórii našej krajiny. Z uvedeného dôvodu sme si dovolili parafrázovať text štátnej hymny, ktorý v minulosti vznikol tiež ako reakcia na podstatné spoločenské udalosti,“hovoríKristián Dufinec.

Druhú rovinu reprezentuje recitatív pána DušanaJamricha, ktorý znie po druhom refréne a končí sa slovami: „zabrániť tak hĺbke času, aby sa na ne zabúdalo.“

„Tento odkaz zvýrazňuje význam každého pripomenutia si odkazu Jána a Martiny v plnej krutosti a čo najväčšej reálnosti tak, aby bol tento odkaz v spoločnosti živý aj po rokoch. Tretiu rovinu posolstva piesne vyjadruje scenár klipu a záverečné slová piesne: „čas sa kráti nám“. Klip pripomína aspoň z malej časti hodnotu tých najcennejších vecí, ktoré Ján a Martina museli obetovať. „Čas sa kráti“ nám zároveň pripomína našu vlastnú pominuteľnosť a vyzýva k zodpovednému správaniu sa nielen vo verejnom živote či v politike, ale aj v osobnom živote a rodine. Nech podstata hodnôt, za ktoré pri svojej práci bojoval Ján Kuciak a o ktorých svedčil vlastným životom, pretrváva aj v našich každodenných životoch,“ konštatuje Kristián.

 

Zdroj: Nora Krhcňáková

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Sima Magušinová a Zuzana Smatanová, Sima Magušinová a Zuzana Smatanová naspievali spoločnú pieseň Duše divoké

Sima Magušinová a Zuzana Smatanová naspievali spoločnú pieseň Duše divoké

Po skladbe Prichádza pokoj, predstavuje speváčka Sima Magušinová ďalšiu novinku z pripravovaného albumu. Spolu so Zuzkou …