sobota - 20. júla, 2024
, V Žiline odstránili billboardy, ktoré ktoré stáli na pozemkoch mesta bez platnej nájomnej zmluvy
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

V Žiline odstránili billboardy, ktoré ktoré stáli na pozemkoch mesta bez platnej nájomnej zmluvy

V uplynulom  týždni  v meste Žilina odstránili  9 reklamných stavieb – billboardov, ktoré stáli na pozemkoch mesta bez platnej nájomnej zmluvy. Je to ďalší posun v téme likvidácie reklamného smogu, ktorý mesto riešime. Informoval o tom hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

V minulosti mesto zlikvidovalo bilboardy popri hlavnom cestnom ťahu na Martin či Kysuce.  Problémy s vizuálnym smogom sme začali v meste Žilina riešiť už v septembri 2019, keď sme majiteľov nelegálne umiestnených reklamných pútačov najmä v mestskej pamiatkovej rezervácii vyzvali, aby ich odstránili. Upozornili sme ich zároveň, že od 1. októbra 2019 pristúpime k odstraňovaniu tých reklamných zariadení, ktoré stoja na verejných priestranstvách bez akéhokoľvek povolenia. Keďže napriek výzvam niektorí majitelia reklamy neodstránili, Stavebný úrad v Žiline v spolupráci s mestskou políciou a zamestnancami odboru vnútorných vecí začal s ich odstraňovaním. V minulom roku bolo z pozemkov mesta a verejného priestranstva takto odstránených 85 % spasportizovaných reklamných zariadení.

Mnohé z firiem si reklamné zariadenia odstránili samé. Naopak, niektoré súkromné spoločnosti či reklamné agentúry odmietli spolupracovať, a to aj pod hrozbou udelenia sankcie. Podľa platnej legislatívy je páchateľom priestupku ten, kto znečisťuje verejné priestranstvo, verejný objekt alebo verejnoprospešné zariadenie plagátovou výzdobou, komerčnými reklamnými oznamami alebo zanedbá povinnosť upratovania verejného priestranstva.

Zdroj: Mesto Žilina

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …