sobota - 18. mája, 2024
, V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v 14 obciach
Ilustračné foto: SITA/Tomáš Somr

V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v 14 obciach

V Žilinskom kraji platila v pondelok dopoludnia (21.1) mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v 14 obciach v okresoch Liptovský Mikuláš, Žilina, Námestovo, Čadca a Ružomberok. 

Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Jaroslava Kapusniaka pomáhalo na severe Slovenska od sobotného (19.1.) rána s odstraňovaním následkov snehovej kalamity vyše 400 dobrovoľných hasičov a spolu s nimi aj 76 príslušníkov HaZZ. „V Žilinskom kraji zasahuje v pondelok 20 príslušníkov HaZZ s ťažkou technikou na sprístupnení komunikácií do neprístupných osád a vyvážaní snehu z týchto lokalít. V pondelok dopoludnia zrušili mimoriadnu situáciu v okrese Námestovo, v Oravskej Lesnej by ju podľa predpokladu mali ukončiť v pondelok večer,“ uviedol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásili minulý týždeň v Žilinskom kraji na území okresov Námestovo, Čadca, Kysucké Nové Mesto a v ďalších vyše 30 obciach. Pomoc v zasiahnutých obciach poskytli okrem profesionálnych a dobrovoľných hasičov i vojaci, či polícia. Na zhadzovanie snehu z preťažených stromov na hornej Orave hasiči prvýkrát v histórii využili vrtuľník.

Vo všetkých pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo 

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby sa situácia vplyvom predchádzajúceho oteplenia a následne ochladenia všeobecne zlepšila. „Snehová pokrývka je sadnutá a s výnimkou niektorých strmých svahov všeobecne dobre spevnená,“ uviedol.

Hlavným lavínovým problémom na určitých svahoch ostáva vetrom previaty sneh z posledného sneženia. „Uložený je najmä na záveterných svahoch východných, juhovýchodných a južných expozícií, kde vytvoril doskový sneh rôznej tvrdosti, snehové vankúše a preveje. Uvoľnenie doskových lavín je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení,“ upozornil.

V pondelok ráno (21.1) bolo na horách mrazivé, jasné počasie s dohľadnosťou do 80 kilometrov. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 16 do mínus 12 stupňov Celzia. Prevládalo bezvetrie alebo fúkal mierny vietor severných smerov s rýchlosťou do päť metrov za sekundu.  V hrebeňových oblastiach sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách do 180 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 – 250 centimetrov. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach (Malá Fatra, Západné Tatry), najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …