streda - 24. apríla, 2024
, Včera nás opustil Čestný občan mesta Žilina Milan Novák

Včera nás opustil Čestný občan mesta Žilina Milan Novák

Včera sa skončila životná púť Čestného občana mesta Žiliny doc. Ing. Milana Nováka, PhD. Celý život zasvätil elektroenergetike, a to v pedagogickej, vedeckej a odbornej oblasti. Milan Novák je autorom alebo spoluatorom desiatok odborných kníh, vedeckých publikácií a štúdií. Primátor mesta Žilina Igor Choma a zamestnanci mesta Žilina vyjadrujú úprimnú sústrasť smútiacej rodine a blízkym pána Milana Nováka.

Smutná správa o odchode Milana Nováka zasiahla aj jeho dlhoročného priateľa 1. zástupcu primátora Patrika Gromu. „S Milanom sme sa spoznali pri našich bádateľských záľubách v Štátnom archíve v Žiline. Časom sme sa stali nielen spoluautormi kníh o Žiline, ale najmä blízkymi priateľmi. Od Milana som sa mnoho naučil a navždy zostane jedným z mojich veľkých vzorov. Nikdy naňho nezabudnem! Milan, tú našu rozpísanú knihu o „Stratenej Žiline“ určite dopíšeme. Česť tvojej pamiatke,“ povedal 1. zástupcu primátora Patrik Groma.

Doc. Ing. MILAN NOVÁK, PhD.

Milan Novák celý svoj život strávil v Žiline, s výnimkou štúdií na Českom vysokom učení technickom v Prahe. Po ukončení štúdia získaval praktické skúsenosti v žilinskej elektroenergetike. Pracoval tu 16 rokov na rôznych postoch a v roku 1992 odišiel učiť na Katedru elektrickej trakcie a energetiky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity. Vyučoval a publikoval v obore elektroenergetika. Je autorom alebo spoluautorom 64 odborných kníh, vedeckých publikácií a štúdií, napr. sa podieľal ako spoluautor na knihe Elektromagnetická kompatibilita elektrizačných sústav, ktorej udelil Literárny fond prémiu za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2004 v kategórii prírodných a technických vied.

V roku 2010 mu bolo udelené ocenenie Osobnosť elektroenergetiky za celoživotné dielo, zásluhy a rozvoj elektroenergetiky v pedagogickej, vedeckej a odbornej oblasti.

Po skončení aktívnej pedagogickej činnosti v technických vedách sa začal venovať histórii Žiliny. Podieľal sa na viacerých publikáciách o histórii mesta. Ako odborný poradca na knihe Potulky starou Žilinou 2 a tvorbe textov ku QR kódom o pamiatkach mesta Žilina. Je jedným z autorov série takmer sto historických článkov, ktoré pravidelne vychádzajú v miestnych periodikách.

Milan Novák je spoluautorom knihy ŽILINA – Solna – Sillein – Zsolna, GENIUS LOCI (máj 2013), Lekárne a lekárnici v okrese Žilina pred rokom 1990 (apríl 2014) a Žilina vo svetle lámp, (ne)zabudnutá história energetiky (2015) .

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *