pondelok - 22. apríla, 2024
, Večer s legendami v Turčianskej galérii v Martine

Večer s legendami v Turčianskej galérii v Martine

Štvrtkový večer, 21. januára, patril v Turčianskej galérii v Martine legendám, a to nie hocijakým, ale práve tým so slovenskými koreňmi. Príbehmi týchto svetoznámych osobností, hudobne aj slovne sprevádzal hostí docent Marián Pauer.

Prvou spomenutou významnou osobnosťou bol americký astronaut Eugen Andrew Cernan. Vo vesmíre bol až trikrát. Najprv s Gemini 9, neskôr s Apollo X. obletel Mesiac a vyskúšal podmienky na pristátie, a napokon ako veliteľ kozmickej lode Apollo XVII. otlačil svoju šľapaj na Mesiaci a je doposiaľ posledným človekom, ktorý tak urobil. Málokto však vie, že korene tohto astronauta siahajú až do Kysúc

Večer patril aj osobnosti Arthura Fleischmanna, bratislavského rodáka, autora krištáľovej koruny pre britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorú vysekal z dvojtonového bloku plexiskla dlátom.

Ďalšou spomenutou legendou bol svetoznámy fotograf Ďežo Hoffmann. Rodák z Banskej Štiavnice vytvoril obrazový imidž slávnej liverpoolskej skupiny The Beatles a sveta showbiznisu 60. rokov v Londýne. Večer pokračoval spomienkou na ďalšieho významného fotografa Martina Martinčeka a jeho manželku Ester Šimerovú-Martinčekovú. Večer bol popretkávaný návratmi moderátora Mariána Pauera k osobným stretnutiam s osobnosťami, ich priateľmi a rodinným i príslušníkmi.

Autor: Patrícia Lipková
Foto: Turčianska galéria v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *