nedeľa - 14. júla, 2024
, Veľkonočné vajíčka a korbáče pripravené? Aj takto môžu vyzerať vaše veľkonočné sviatky!

Veľkonočné vajíčka a korbáče pripravené? Aj takto môžu vyzerať vaše veľkonočné sviatky!

Veľká noc, najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý si pripomíname v tomto období je spätý s mnohými tradíciami. Ako sa oslavovala Velká noc v minulosti, a ktoré zo zvykov pretrvali až do súčasnosti?

Čo symbolizuje oblievačka, šibačka a čo by nemalo na našich stoloch chýbať? Viac prezradila etnologička Elena Bercíková zo Slovenského národnému múzea v Martina. Príprava na Veľkonočné sviatky nebola podľa nej nijak jednoduchá. Gazdinky dostali poriadne zabrať, či už v kuchyni alebo pri zdobení kraslíc. Páni si zase museli zaobstarať vlastný korbáč, ktorý musel byť každý rok upletený z čerstvého prútia, najčastejšie z vŕby.

Janica Lacová, lektorka zdravej výživy a ambasádorka Nadácie Jamieho Olivera pripomína, že počas Veľkonočných sviatkov nemusíme jesť a variť len nezdravé, ťažké jedlá, naopak, často používané suroviny ako sú majonéza, biela múka či cukor sa dajú nahradiť zdravšími alternatívami. Ale čo v prípade, ak to s jedlom preženieme? Čo pomáha?

S našim mikrofónom sme vyrazili aj do ulíc. Ako prežívame Veľkú noc v súčasnosti a v čom spočívajú naše prípravy na tieto sviatky? Vypočujte si reportáž, ktorú pripravila Ivana Potočárová.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Stanislav Thomka, „Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

„Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

Stanislav Thomka hovorí, že svoj pozitívny vzťah ku kultúre si budoval už od detstva, preto …

One comment

  1. Napriek tomu, že som žena mám šibačku rada, lebo vždy sa zídu taký ľudia, ktorý sa bežne nenavštevujú. Darmo niektorý chlapy prídu len na šibačku :-))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *