štvrtok - 13. júna, 2024
, Videá liptovských matičiarov predstavia aj vymierajúce remeslá
Foto: Marek Nemec

Videá liptovských matičiarov predstavia aj vymierajúce remeslá

Sériou niekoľkých videí predstavia v dnešných náročných časoch liptovskomikulášski matičiari činnosť ľudových remeselníkov a umelcov z Liptova. Ich cieľom je potešiť ľudí v dobe, kedy je kultúra kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu, vzácnosťou. Prvú časť video seriálu zverejnili dnes na novovytvorenom Youtube kanály Matica Liptov.

„Žijeme dnes život, aký by sme si ešte nedávno nedokázali ani len predstaviť. Celý uplynulý rok výrazne ovplyvnili opatrenia zamerané na boj s novým koronavírusom a táto situácia pokračuje aj dnes. Jednou z najviac trpiacich oblastí je práve kultúra. Keďže nemôžeme organizovať žiadne podujatia, rozhodli sme sa využiť online priestor,“ povedal podpredseda Matice slovenskej a riaditeľ Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec.

Prvé video z dielne Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši priblíži dielo dlhoročného matičiara a bývalého učiteľa Jána Nemca, ktorý sa počas svojho života venoval maľbe, drevorezbe a výrobe fujár a píšťal. V týchto dňoch už prebiehajú prípravy na uvedení ďalšieho dielu, ten predstaví takmer zabudnuté, no pritom tradičné remeslo našich predkov. Ako malú pomôcku uvedieme že ide o remeslo ktorým bol Liptov v minulosti vychýrený.

„Našou snahou je zároveň uchovať odkaz remesiel, ktoré sa z našich životov pomaly vytrácajú. Postupne sa dozvieme viac zo života nielen ľudových umelcov ale aj profesionálnych maliarov, portrétistov či spisovateľov, venujúcich sa písaniu básní či kníh. Všetci sú zároveň členmi Matice slovenskej,“ doplnil Nemec.

Vo videách sa dozvieme nielen o umení, ktorému sa členovia Matice slovenskej venujú, ale prezradia aj zaujímavosti zo svojho života. Týmto seriálom tak budú môcť nabrať diváci okrem iného aj inšpiráciu čomu sa môžu v tejto neľahkej dobe venovať, prípadne sa zoznámia s osobnosťami regiónu Liptova.

 

Zdroj: Marek Nemec

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …