nedeľa - 25. februára, 2024
, Žilinský samosprávny kraj otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline v sobotu (13.2.2021) odštartovalo vakcináciu učiteľov. Ide o pilotný projekt, ktorého zriadenie si zobral na plecia Žilinský samosprávny kraj na základe poverenia od Ministerstva zdravotníctva SR a  v spolupráci s mestom Žilina.

Veľkokapacitné očkovacie centrum je prvé svojho druhu na Slovensku. Je zriadené v športovej hale Spojenej školy na Rosinskej ceste v Žiline. ,,Ide o pilotný projekt veľkokapacitného očkovacieho centra, na ktorom participuje ambulantná sféra a nie nemocnica a kde začali očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca našich učiteľov. Tento samotný fakt je veľkým úspechom,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Minister zároveň ocenil rýchlu reakciu župy a mesta, ktoré dokázali v krátkom čase zriadiť vakcinačné centrum pre učiteľov po tom, ako bolo nutné meniť očkovaciu stratégiu kvôli šíreniu britského variantu ochorenia COVID-19. Z toho dôvodu sa zmenila očkovacia stratégia a medzi prioritné skupiny v očkovaní zaradila práve učiteľov a do procesu župa včlenila lekarov a sestry z ambulancií.

,,Žilinský samosprávny kraj bol jedným z prvých krajov, ktorý zriadil vlastné testovacie jednotky. A v prípade veľkokapacitných centier sa v našom kraji opäť ako v prvom kraji testuje nastavenie nových postupov, ktoré budú môcť využiť i ďalšie kraje. Doteraz sa vakcinácia realizovala len v gescii nemocníc, dnes sme spustili pilotný projekt s ambulantným sektorom. V našom vakcinačnom centre očkuje päť lekárskych tímov v zložení lekár a zdravotná sestra. Dnes prebehlo všetko ako má,“ priblížila županka Erika Jurinová. Ako dodala, v rámci kraja sa aktuálne môžu učitelia vakcinovať okrem centra v Žiline aj v Martine a v krajských nemocniciach v Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši. Zároveň zdôraznila potrebu budovania vakcinačných centier aj v rámci jednotlivých regiónov.

Potrebu očkovania pedagogických zamestnancov zdôraznil aj primátor mesta Žilina Peter Fiabáne: ,,Pre nás, v tej stratégií mesta, je vakcinácia veľmi dôležitá a kľúčová. Vedeli sme, že naši učitelia idú do škôl, idú učiť, potrebujeme ich chrániť, potrebujeme mať istotu, že sa budú v našich školách cítiť bezpečne.“

Žilinský samosprávny kraj vie v takto nastavenom veľkokapacitnom centre denne zavakcinovať 1000 ľudí. Registráciu na dnešný deň využilo 570 učiteľov. Pri organizácií očkovania pomáhajú aj medici. ,,Chcem sa poďakovať nielen ambulantným lekárom, ale i medikom, a svojim ľuďom z odboru, ktorí pomáhajú sledovať zdravotný stav učiteľov po očkovaní a zabezpečujú aj iné administratívne činnosti. Vďaka patrí aj pánovi ministrovi za dôveru, pani predsedníčke za podporu, súčasne tak pánovi primátorovi za pomoc s logistikou. Len spoločne dokážeme zvládnuť celú pandémiu ochorenia COVID-19,“ uzavrela riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Prvá fáza očkovania určená pre skupiny pedagogických zamestnancov, ktorí v týchto dňoch v najväčšej miere zabezpečujú prezenčné vyučovanie:

– pedagogický zamestnanec materskej školy;

– pedagogický zamestnanec špeciálnej materskej školy;

– pedagogický zamestnanec zabezpečujúci výučbu na I. stupni základnej školy alebo v ŠkD;

– pedagogický zamestnanec v špeciálnej základnej škole;

– pedagogický zamestnanec v strednej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, praktickej škole alebo odbornom učilišti;

– pedagogický zamestnanec zabezpečujúci výučbu končiaceho ročníka strednej školy;

– pedagogický zamestnanec zabezpečujúci výučbu v strednej zdravotníckej škole;

– zamestnanec špeciálneho výchovného zariadenia (reedukačné centrá, diagnostické centrá a liečebno-výchovné sanatóriá).

V tejto chvíli sa na očkovanie môžu prihlasovať pedagogickí zamestnanci do 55 rokov, prihlasovanie učiteľov nad  55 rokov bude spustené v priebehu najbližších dní. Učitelia nad 55 rokov budú zaočkovaní vakcínou spoločnosti Moderna eventuálne Pfizer.

Veľkokapacitné očkovacie centrum je zriadené aktuálne pre učiteľov. Zámerom župy je, aby centrum fungovalo aj neskôr počas víkendov pre ďalšie skupiny obyvateľov. Bude to však závisieť od dopytu a najmä dostupnosti vakcín.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …