pondelok - 20. mája, 2024
, Vítanie jari v Stráňavách vo víre folklóru

Vítanie jari v Stráňavách vo víre folklóru

V nedeľu 12. apríla privítalo jar v Kultúrnom dome v Stráňavách takmer tristo detí z deviatich detských folklórnych súborov na regionálnej súťažnej postupovej prehliadke detských folklórnych súborov pod názvom „Vítanie jari“.

Súťaže sa zúčastnili folklórne súbory ako Hrajnožka z Tepličky nad Váhom, Hajovček zo Strečna, Slniečka zo Stráňav, Stavbárik zo Žiliny, Lieska zo Žiliny, Cipovička zo Žiliny, Kolárik z Kolárovíc, Terchovec z Terchovej, Chotárik z Terchovej. Organizátorom prehliadky bolo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a dlhoročný spoluorganizátor obec Stráňavy. Slávnostne ju otvoril  starosta obce Stráňavy Jozef Papán a riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Soňa Řeháková. Hlavným poslaním tohto podujatia bolo poukázať na to, že i najmladšia generácia má záujem uchovávať, rozvíjať a šíriť tradičnú ľudovú kultúru. Ocenila to i odborná porota v zložení Martina Urbana z Katedry hudobnej kultúry z Banskej Bystrice, Monika Barabášová – hudobná pedagogička a folkloristka z Martina a Alžbeta Gazdíková – etnologička, vedúca oddelenia a ochrany zbierok v Slovenskom národnom múzeu v Martine.

, Vítanie jari v Stráňavách vo víre folklóruKaždá súťažná prehliadka má svojho víťaza. Na tej tohtoročnej boli až dvaja, ktorí budú náš región zastupovať na krajskej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov „Kubínske krpčeky“ v Dolnom Kubíne. Zlaté pásmo a postup na kraj získali: Detský folklórny súbor Cipovička zo Žiliny s choreografiou „Morenu neseme, zimu zaneseme“ a Detský folklórny súbor Hajovček zo  Strečna s choreografiou „Naša kapsa úbohá, všetko bere, čo gdo dá.“ Odborná porota udelila aj zlaté pásma bez postupu, a to DDS Stavbárik zo Žiliny, Hrajnôžka z Tepličky nad Váhom a Terchovec z Terchovej.

Autor: Anna Lušňáková – Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Foto: Erik Marcin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *