Štvrťstoročie od zápisu podhorskej osady Vlkolínec do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO si v tomto roku Ružomberok pripomína putovnou výstavou s názvom Vlkolínec včera a dnes.
Po Bardejove, Levoči a Banskej Štiavnici umiestnia informačné panely aj vo vestibule Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
„Významné výročie je dôvodom na poohliadnutie sa za minulosťou, ale aj pripomenutie si míľnikov a udalostí, ktoré živý organizmus formovali. Práve tieto dôvody nás viedli k príprave výstavy, ktorá zohľadní mnohé aspekty života a diania v krásnom a jedinečnom Vlkolínci,“ uviedla vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku Gabriela Demčáková.
Základnou myšlienkou bolo, aby ju videlo čo najviac ľudí. „Na dvanástich mobilných paneloch sa návštevníci dozvedia o histórii a súčasnosti Vlkolínca, o jeho architektúre a obnove objektov,“ dodala Demčáková. Nebudú chýbať panely na tému príroda, škola, kostol, ovčiarstvo, poľnohospodárstvo či Slovenské národné povstanie. Zvyšnú časť roka si môžu záujemcovia výstavu pozrieť aj v Ružomberku, Poprade či Bratislave.
Vlkolínec bol do Zoznamu UNESCO zapísaný v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Je mestskou časťou Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Najstaršia správa o Vlkolínci pochádza z roku 1461. Pôvodný názov je odvodzovaný od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada. V osade sa vďaka jej odľahlosti uchoval vzácny urbanistický komplex budov, ktorý každoročne obdivujú desiatky tisíc návštevníkov. V súčasnosti tu žije do 20 stálych obyvateľov.
Zdroj: TASR