piatok - 21. júna, 2024
, Vnútroblok na Fatranskej ulici v Žiline má vďaka revitalizácii nový atraktívny vzhľad
Foto: Mesto Žilina

Vnútroblok na Fatranskej ulici v Žiline má vďaka revitalizácii nový atraktívny vzhľad

Viac ako 340-tisíc eur stála revitalizácia vnútrobloku na Fatranskej ulici v Žiline. Vďaka stavebným prácam, ktoré sa na sídlisku Vlčince začali v apríli tohto roka, sa zlepšila vybavenosť vnútrobloku a odstránili sa viaceré nedostatky, na ktorých sa prejavil zub času. Revitalizácia bude dokončená do konca kalendárneho roka. V súčasnosti už ľudia môžu využívať všetky nainštalované prvky. 

„Veľmi sa teším, že napriek náročnému covidovému obdobiu môžeme čoskoro odovzdať do užívania nový revitalizovaný vnútroblok na sídlisku Vlčince. Verím, že vďaka množstvu noviniek, ktoré tu pribudli, bude využívané našimi obyvateľmi všetkých vekových kategórií. Dobrou správou je, že podobné atraktívne obnovy verejných priestorov pripravujeme vo vnútroblokoch prakticky na všetkých žilinských sídliskách, podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Počas revitalizácie sa obnovili chodníky, asfaltové plochy, pribudli smetné nádoby, lavičky, ležadlá, vytvorené boli nové zelené parkovacie zábrany. Novinkou vo vnútrobloku sú aj stojany na bicykle či knižná búdka. Obnovou prešli i detské ihriská, pieskoviská a zrevitalizovalo sa aj kruhové pieskovisko.

Projekt myslel aj na športovcov. Vymenil sa herný povrch športových plôch, pribudli tyče na volejbal, streetballový kôš a stoly na stolný tenis. Na existujúcom chodníku v tvare osmičky vznikol cyklo/in-line okruh pre deti s terénnou vlnou, pumptrack dráhou, slalomom a drevenou prekážkou. Na cvičenie môžu obyvatelia využiť aj parkourové cvičisko a workout, ktoré vzniklo na existujúcej spevnenej ploche, kde je nový asfaltový povrch a dopadové plochy z recyklovanej pryže.

V priestore za parkovacím domom pribudla oddychová zóna s ležadlami, paletovými mobilnými stolmi a sedením. Fanúšikovia šachu môžu využívať aj dva nové šachové stolíky. Dôležitou súčasťou revitalizácie je výsadba zelene, pribudli ďalšie listnaté a ihličnaté stromy, kry a popínavá zeleň tvoriaca úpravu parkovacieho domu proti grafitom. Zeleň splní aj zatemňovaciu funkciu v prípade drevených prvkov, ktoré slúžia ako hravé tunely na cyklodráhe. Na dvoch miestach vo vnútrobloku budú taktiež situované kompostéry a bylinkové záhradky.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …