utorok - 21. mája, 2024
, Voňavá výstava „Za vůni kávy“ v Považskom múzeu v Žiline

Voňavá výstava „Za vůni kávy“ v Považskom múzeu v Žiline

Považské múzeum v Žiline pripravilo v spolupráci s Muzeom Beskyd Frýdek-Místek výstavu „Za vůní kávy“ venovanú histórii kávy, jej príprave a servírovaniu. Príďte sa nadýchnuť vône kvalitnej, dobrej kávy do výstavných priestorov Budatínskeho hradu. Vernisáž sa uskutoční v utorok 23. februára o 17.00 hod. a výstava potrvá do 27. marca.

Priblíži históriu kaviarenského života, dozvieme sa, kde vznikla najstaršia kaviareň a ako vyzerala kultúra pitia kávy v druhej polovici 20. storočia. Na konci 16. storočia sa Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a Heřman Černín z Chudenic ako prví Česi zoznámili s kávou, ktorú mali možnosť ochutnať na svojich cestách. Do širšieho povedomia sa v Česku dostala až o sto rokov neskôr, kedy sa jej pitie odohrávalo predovšetkým v šľachtických salónoch a neskôr v kaviarňach. Káve sa v našich krajinách začalo dariť až v 20. storočí v období Prvej republiky, kedy kaviarne predstavovali jeden zo symbolov nového životného štýlu. 2. svetová vojna priniesla úpadok kaviarenského života, namiesto kvalitnej kávy boli dostupné náhrady ako cigorka či melta a neskôr populárny „český turek“.

, Voňavá výstava „Za vůni kávy“ v Považskom múzeu v Žiline

Autor: Slavěna Jurčíková/kurátorka výstavy
Foto: Považské múzeum v Žiline, pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *