piatok - 24. mája, 2024
kupelnove osvetlenie, Výber správneho osvetlenia do vašej kúpeľne
Ilustračné foto: Chepurko Ekaterina / Shutterstock.com

Výber správneho osvetlenia do vašej kúpeľne

Kúpeľňa je časť obydlia, v ktorej trávime podstatnú časť dňa. Rovnako ako v kuchyni, tento čas trávime prevažne aktívne, a preto je dôležité, aby sme sa v daných priestoroch cítili pohodlne a nič nás neobmedzovalo. Jedným z faktorov ovplyvňujúcich pohodlie je aj osvetlenie. V tomto článku sa dozviete pár rád či tipov, ako vybrať vhodné osvetlenie do vašej kúpeľne.

Myslite na bezpečnosť

Pri vyberaní kúpeľňového osvetlenia by ste sa nemali nechať zlákať iba vzhľadom. Je treba mať na pamäti, že sa bavíme o elektrickom zariadení, čo môže mať pri kontaktevodouživotohrozujúce následky. Teda zdôrazňujeme, aby sa vašou prioritou číslo jedna stala bezpečnosť. V prípade svietidiel je bezpečnostný faktor udávaný indexom IPXX – ingress protection. Tento index označuje odolnosť daného svietidla voči vniknutiu prachu,či cudzích predmetov a samozrejme odolnosť voči vode. Prvá cifra IP1X označuje odolnosť voči prachu, druhá cifra IPX1 označuje odolnosť voči vode. Pre príklad, ak by ste hľadali kompletne vodeodolné svietidlo, sústredili by ste sa na svietidlá s čo najväčšou druhou cifrou indexu, napr. IP58.

Trendy vo svete kúpeľní

V dnešnej dobe sa medze fantázií nekladú, preto si vašu kúpeľňu môžete zostaviť presne podľa vašich nárokov, nezáležiac na ich náročnosti. Stretnúť sa môžeme so širokou paletou variant, od rustikálnych po moderné, od tmavých po svetlé kúpeľne. Niektorí majitelia bytov či domov sa snažia o kompaktný vzhľad celého bytu/domu, a preto je dizajn kúpeľne prispôsobený vzhľadu ostatných miestností. Vo všeobecnosti sa však do popredia dostávajú moderneelegantne vyzerajúce kúpeľne, kde práve osvetlenie zohráva dôležitú úlohu. Populárne sú bodové svetlá, veľké LED svietidlá alebo zrkadlá do kúpeľne, ktoré takisto dokážu výrazne presvetliť miestnosť. Je len na vás, ako sa rozhodnete skĺbiť bezpečie a štýl, aby ste pomocou vhodného osvetlenia vytvorili tú pravú atmosféru vo vašej kúpeľni.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …