štvrtok - 18. apríla, 2024
, Univerzitná nemocnica Martin je tretia najlepšia slovenská nemocnica
Foto: UNM

Univerzitná nemocnica Martin je tretia najlepšia slovenská nemocnica

V hodnotení slovenských nemocníc inštitútom INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) za rok 2021 patrí Univerzitnej nemocnici Martin tretie miesto. Ocenenie bronzová Nemocnica roka medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami patrí UNM už tretí rok po sebe. Z prvej trojky vypadla počas siedmich ročníkov hodnotenia iba dvakrát.

„Teší nás, že si už niekoľko rokov udržujeme v hodnotení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti TOP pozíciu medzi univerzitnými a fakultnými nemocnicami na Slovensku. Stále sú však ukazovatele, v ktorých máme priestor sa zlepšovať. Je pre nás výzvou poskočiť v rebríčku inštitútu INEKO o čosi vyššie a stať sa najlepšími. Veríme, že kým sa postaví nová univerzitná nemocnica v Martine, budeme pripravení aj na prvenstvo,“ uviedol k aktuálnemu hodnoteniu generálny riaditeľ martinskej nemocnice MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA. Univerzitná nemocnica Martin obhájila v 7. ročníku hodnotenia tretie miesto s celkovým dosiahnutým ratingom 57,8 bodov, čo je viac ako v predchádzajúcich dvoch ročníkoch. INEKO pri hodnotení vychádza zo šiestich vybraných ukazovateľov – kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie uplynulých 4 rokov.

Výrazný nadpriemer dosiahla UNM v náročnosti diagnóz, zároveň zo všetkých hodnotených nemocníc strávia v martinskej nemocnici záchranári s pacientom na urgente najkratší čas. „V martinskej univerzitke bývajú hospitalizovaní pacienti s náročnými diagnózami, ktorí vyjadrujú v dotazníkoch vysokú spokojnosť s liečbou v nej. Druhý najvyšší Case Mix Index (CMI – priemerná náročnosť diagnóz pacientov) medzi univerzitnými a fakultnými nemocnicami na Slovensku môže sťažovať dosahovanie najlepších hodnôt 3 indikátorov kvality, keďže ťažké hospitalizačné prípady sú prirodzene spojené s väčšími zdravotnými komplikáciami a väčším rizikom úmrtí. Možno aj preto má UNM v porovnaní s ostatnými nemocnicami v kategórii najvyššiu mieru reoperácií či druhú najvyššiu rehospitalizovanosť a úmrtnosť pacientov po mozgovej porážke. Na druhej strane v nej však zomiera najmenej seniorov, ak utrpia zlomeninu stehennej kosti. UNM sa nemôže pochváliť dobrými hospodárskymi číslami, ani pozitívnym trendom v tejto oblasti,“ uviedol k tretiemu miestu UNM Dušan Zachar z INEKO.

Ako ďalej uviedol, hodnotenie Nemocnica roka 2021 vychádza predovšetkým z dát rokov 2017 až 2020. „Pandémia koronavírusu sa v slovenských nemocniciach v roku 2020 negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Kvôli pandémii sa znížil počet realizovaných operačných výkonov. Medziročne klesol celoplošne o takmer štvrtinu. Na druhej strane sa zvýšila reportovaná spokojnosť pacientov, hospodárenie, ako aj transparentnosť nemocníc. Nepreukázalo sa, že by nemocnice s vyšším počtom kovidových hospitalizácií boli pri hodnotení znevýhodnené alebo zvýhodnené,“ uviedol analytik Dušan Zachar.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …