štvrtok - 25. apríla, 2024
, Vyberáme fúrik – stavebný, záhradný či hospodársky
zdroj: Pavel Morozoff/shutterstock.com

Vyberáme fúrik – stavebný, záhradný či hospodársky

Fúrik pravdepodobne nebude tá najfascinujúcejšia vec, čo si kedy kúpite pre svoju záhradu. Pre väčšinu z nás spadá do rovnakej kategórie ako väčšina záhradných nástrojov: „míňať čo najmenej a hľadať to, čo sa tvári ako najlepšia ponuka“. Môže sa to zdať ako jednoduché zadanie, ale pri výbere perfektného fúrika máte k dispozícii skutočne nespočetné možnosti, ktoré zodpovedajú rôznym potrebám:

  • záhradné fúriky – klasik rodiny fúrikov, môže byť vybavený s jedným alebo dvoma kolesami. Šikovný pre manévrovanie, je užitočný pre malé remeselnícke práce, ako aj pri práci na zeleninových záhonoch
  • profesionálne stavebné fúriky – veľmi podobné záhradným bratrancom len trochu viac high-špec! Spravidla sú vybavené jedným odolným, masívnym kolesom a dokážu uniesť oveľa ťažšie bremená. Ich podpery sú tiež stabilnejšie a umiestnené tak, aby korba v horizontálnej polohe sedela vodorovne, čo je ideálne pre „živé zaťaženie“, ako napríklad kvapaliny.
  • hospodárske fúriky – užitočné na prepravu objemných nákladov, ako je slama, seno, vrecia atď. – praktické pre poľnohospodárov a farmárov
  • motorové fúriky – dokonalá technológia v oblasti fúrikov! Nie je potrebné ich tlačiť, len ísť! Tieto fúriky, ktoré sú k dispozícii na štyroch, alebo pásových kolesách vám umožňujú prepravovať veľmi ťažké náklady (nad 300 kg) bez ohľadu na terén!
  • Vyberáte teda plastový, kovový, zelený, galvanizovaný, trendy farebný, jedno alebo dvoj kolesový? Možnosti sú nekonečné. Často je tiež zložité spraviť testovaciu jazdu, či už kupujete fúrik on-line alebo v záhradnom centre. Musíte tiež zvážiť, čo s ním, keď sa nepoužíva. Pre tých s malými záhradami, kde fúriky nie je možné uložiť, je vzhľad dôležitým faktorom. Farebný fúrik môže vyzerať „cool“ a odlišne. A ešte keď sa aj farebne zhoduje s vašimi gumákmi, prečo nie? Nevtieravý, dobre skonštruovaný a príťažlivý na pohľad je zvyčajne tou najlepšou voľbou. Mal by byť čo najviac odolný voči poveternostným vplyvom – skôr galvanizovaný oceľový rám ako lakovaný.

    Ako máte vedieť, ktorý z nich bude vyhovovať vašim potrebám? Náš praktický sprievodca vám pomôže zorientovať sa, dotkne sa všetkých kladov, záporov, materiálov aj veľkostí, aby ste sa vedeli informovane rozhodnúť.

    Účel

    Na čo budete používať fúrik? Ak máte len jednoduché úlohy týkajúce sa relatívne ľahkých predmetov, môžete uvažovať nad malým modelom s jedným kolieskom. Naopak, ak ho potrebujete na komerčné účely alebo na zložitý domáci projekt, je vhodné niečo masívnejšie. Je tiež dôležité zvážiť terén, v ktorom budete pracovať. Čím náročnejší je terén, tým širšiu škálu vhodných funkcií budete potrebovať.

    Materiál

    Väčšina fúrikov je vyrobená buď z kovu alebo plastu. Skladacie modely budú mať textilnú konštrukciu. Kov je dostatočne odolný na to, aby uniesol väčšie bremená, ale je tiež prirodzene ťažší. Plast sa naopak ľahko prenáša a naviguje, ale jeho maximálne zaťaženie je nižšie. Kľúčom je nájsť rovnováhu medzi množstvom sily, ktorú potrebujete od fúrika a množstvom hmotnosti, ktorú dokáže uniesť. Nepreťažujte ho, pretože sa stane nepoužiteľným. Ak uvažujete o kovovom fúriku, skontrolujte, či je materiál odolný voči korózii, či už organicky alebo v dôsledku úpravy tmelom.

     

    Kovové fúriky                                                                      Plastové fúriky

    +zvládajú ľahké aj ťažké bremená                                       +sú ľahké

    +odolnejšie ako iné materiály                                                +viac možností veľkosti aj ceny

    vyžadujú údržbu, sú náchylné na hrdzu                              nie sú vhodné pre ťažké bremená, napríklad kamene a betón

    sú ťažké – mohli by ste mať problém ich zdvihnúť             vyššie riziko vzniku trhlín – najmä v chladnom  počasí

 

, Vyberáme fúrik – stavebný, záhradný či hospodársky
zdroj: Maja Kostka/shutterstock.com

Objem korby

Tento údaj vám prezradí, koľko miesta máte vo fúriku. Je to dôležitá úvaha, pretože nedostatočný objem si bude vyžadovať viac ciest sem a tam na pracovisko! Znovu nájdite rovnováhu medzi dostatočným objem a skutočným využitím fúrika. Príliš veľký možný objem nákladu a budete v pokušení preplniť fúrik, čo môže spôsobiť, že budete mať problém ho presunúť. Príliš malý objem a zo zariadenia nebudete vedieť vyťažiť maximum. Väčšina fúrikov má objem cca 100 l, ale viete kúpiť aj menšie na občasné, ľahké použitie, ako aj väčšie alternatívy na komerčné a náročné účely.

Nosnosť

Rovnako, ako je dôležitý správny objem, je dôležitý aj výber správneho hmotnostného limitu. Nie je múdre mať dostatok miesta vo fúriku, ak ho v skutočnosti nemôžete využiť kvôli obmedzeniu hmotnosti. Kov je robustnejší materiál, ktorý zvyčajne prichádza s veľkorysejším hmotnostným limitom. Samozrejme, pri plnej kapacite môže byť náročné pohybovať sa. Plastový fúrik je ľahší a jednoduchšie sa s ním pracuje, ale nosnosť má výrazne nižšiu. Ak premiestňujete lístie a záhradný odpad, obyčajne to nie je problém, ale pri stavebných prácach v dome nemusí byť plastový model dostatočne robustný na to, aby mohol preniesť potrebné materiály.

Kolesá a pneumatiky

Fúriky sú zvyčajne dostupné s jednou až štyrmi pneumatikami. Jednostopové radlice sú tradičným typom, ktorý sa najľahšie naviguje po ostrých zákrutách, zatiaľ čo dve alebo viac pneumatík pomáha zvyšovať stabilitu, najmä v náročnom teréne. Nafukovacie pneumatiky sú teraz štandardom; sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú na autách a hladko sa pohybujú po väčšine povrchov. Pneumatiky, ktoré nie sú nafukovacie, sú z gumy. Nebudú jazdiť tak hladko. Kompromis existuje vo forme semi-nafukovacej pneumatiky – gumovej pneumatiky so zabudovanými vzduchovými vreckami. Tento medzi – typ ponúka určitú absorpciu nárazov a  nevyžaduje nafúknutie. „Nízkorozpočtové“ fúriky môžu byť vybavené plastovými pneumatikami, ktoré sú síce lacnejšie, ale sú náchylné rýchlo sa rozpadnúť alebo zlomiť. Guličkové ložiská v pneumatikách určujú zaťaženie, ktoré môžu uniesť, ako aj to, ako ľahko a rýchlo sa dá ovládať fúrik; vysoko kvalitné guľkové ložiská sú samozrejme najlepšie.

, Vyberáme fúrik – stavebný, záhradný či hospodársky
zdroj: Volodimir Bazyuk/shutterstock.com

Rukoväte

Dobrá sada rukovätí urobí rozdiel medzi fúrikom, ktorý je bezpečný a pohodlný na používanie a tým, ktorý je skôr záťažou! Preto sa oplatí investovať do najlepších rukovätí a úchopov, ktoré si môžete dovoliť. Väčšina fúrikov má dve dlhé rukoväte, ktoré uľahčujú navigáciu a vykládku. Úchopy by mali byť vyrobené z robustného materiálu, ktorý ponúka vynikajúcu trakciu; guma je na tento účel najlepším materiálom, ale veľmi praktický môže byť aj plast.

Tradičné alebo ergonomické?

Tradičné rovné rukoväte poskytujú najvyššiu ovládateľnosť a umožňujú najjednoduchšie naklápanie, preklápanie a sklápanie – vyžadujú si však väčšiu silu ruky. Zatvorené rukoväte a jednorúčkové rukoväte sú ergonomicky vynikajúce a uľahčujú ťahanie. Zatiaľ čo jedinú tyč môžu pohodlne používať ľudia akejkoľvek postavy, tradičný dizajn s oboma rukami je pre ľudí s úzkymi ramenami obtiažnejšie ovládateľný.

Podpery

Ak sa fúrik nepohybuje, umiestni sa na podpery, ktoré sú zvyčajne vzadu, čo najbližšie k rukovätiam. Podpery zvyčajne nie sú na štvorkolkách, ale sú nimi vybavené modely, ktoré balansujú na jednom alebo dvoch kolesách. Je dôležité zaistiť, aby kvalita podpier bola dostatočná na zvládnutie zamýšľaných účelov; hľadajte ťažké kovové opierky, ktoré sú zosilnené proti vybočeniu alebo deformácii. Hmotnostný limit fúrika vám napovie o kvalite podpier, pretože výrobky by sa mali dôkladne testovať, aby sa zabezpečilo, že dokážu uniesť množstvo deklarované výrobcom.

4 top tipy pre výber najlepšieho fúrika

  • Pred kúpou skontrolujte rozmery fúrika aby ste sa uistili, že sa zmestí cez vaše prístrešky, brány alebo akékoľvek úzke otvory.
  • Skontrolujte, či sú rukoväte dostatočne dlhé, aby ste si neobúchali holenné kosti na zadnej časti korby.
  • Pri držaní rukovätí s narovnanými ramenami, sa uistite, že koliesko je nad zemou.
  • Skontrolujte, či sú rukoväte dobre namontované, pretože sa príliš často uvoľňujú a fúrik môže náhle vypadnúť z vašich rúk.

Fúriky môžu vyzerať veľmi podobne, ale je medzi nimi skutočne dosť rozdielov. Pri výbere premýšľajte o svojom teréne a o tom, pre aký druh úloh ho budete používať. Zvážte váš faktor tolerancie k údržbe a dostupný úložný priestor. A potom už len začnite nakladať.

Zdroj informácií:

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …