štvrtok - 30. novembra, 2023
, Vydajte sa s Turčianskym kultúrnym strediskom po významných cestách olejkárov z Turca

Vydajte sa s Turčianskym kultúrnym strediskom po významných cestách olejkárov z Turca

Výstava výtvarných diel pripravená z projektových aktivít Reťazenie III. prezentuje historicky významné miesta, na ktorých zanechali stopy predstavitelia olejkárskeho remesla. Pripomína tým verejnosti odkaz olejkárskej tradície, ktorá je v turčianskom regióne mimoriadne silná.

Výstavu pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v spolupráci s mestom Vrútky. Projekt Reťazenie III. je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

V objatí Malej a Veľkej Fatry sa olejkárstvom zaoberali obyvatelia z mnohých obcí, ale hlavne z Blatnice, Kláštora pod Znievom i z neďalekej Valče. Práve v týchto miestach boli v rámci projektu pripravené pre neprofesionálnych výtvarníkov tvorivé stretnutia. Na výtvarných plenéroch sa snažili prostredníctvom svojich prác zachytiť atmosféru miest, na ktorých olejkárske tradície zanechali svoje stopy.

Výsledkom ich snahy je záverečná výstava výtvarných diel projektu Reťazenie III. s názvom Stopy olejkárov v Turci, ktorá bude pre verejnosť sprístupnená od 27. októbra do 4. novembra v priestoroch kultúrnej sály Kriváň vo Vrútkach. Slávnostná vernisáž sa uskutoční 26. októbra o 16.00 h. Všetkých srdečne pozývame!

, Vydajte sa s Turčianskym kultúrnym strediskom po významných cestách olejkárov z Turca

Autor: Radoslav Pančík
Foto: oficiálny plagát,

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *