sobota - 22. júna, 2024
, Martinský cestovateľský festival opäť prichádza s množstvom noviniek

Martinský cestovateľský festival opäť prichádza s množstvom noviniek

Snahou organizátorov festivalu je vytvoriť priestor na spoznávanie kultúrnych a spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta, a tým znižovať mieru predsudkov a intolerancie, čo je v dnešnej dobe tak dôležité.

Martinský cestovateľský festival opäť prináša niečo nové. V spojení s turistami z Turca a ich tradičným, už 12. ročníkom Dní turčianskej turistiky rozširuje škálu programu a veríme, že i divákov. Dáva viac priestoru mládeži a jej tvorbe. Prvý raz v histórii festivalu sa počas programu objaví najzaujímavejšia žiacka prezentácia z projektu Mosty kultúry. Šiesty ročník festivalu, podobne ako tie predchádzajúce, sa realizuje prostredníctvom premietania fotografií, filmov a diskusie cestovateľov s divákmi. Náš festival bude opäť určený nielen širokej verejnosti, ale aj mládeži turčianskych základných škôl, pre ktorú sú pripravené úvodné bloky prezentácií.

Už tradičnou súčasťou festivalu bude súťažná výstava fotografií, tentokrát obohatená o novú „turistickú“ tému. Okrem nej je pre návštevníkov pripravená po prvýkrát výstava neformálnej skupiny fotografov, pôsobiacich pod naším klubom a fotografie približujúce Škótsko od mladého autora Tomáša Gondu. Opätovne predstavíme výber fotografií z workshopov pripravených pre pacientov psychiatrickej liečebne s názvom Osudy II., a tiež tematickú výstavu fotografií Ľudia a Ľudia, ktorú sme predstavili v lete na Pešej zóne Martina. Program festivalu obohatí mnoho sprievodných podujatí, vyskúšame dobré pivko i niečo na zahryznutie. Počas festivalu budú prezentované filmy z festivalu Jeden svet. Tešiť sa môžeme okrem iného na zaujímavé hudobné vystúpenia Davida Boleka, hry a súťaže v podaní skautov z Vrútok a mnoho iného.

Festival bude prebiehať od 9. do 12. novembra. Konať sa bude na viacerých miestach, ktoré sú dané charakterom jednotlivých festivalových dní. Začíname v upravenom vestibule kina Moskva. Druhý deň pokračujeme vo Veľkej zasadačke SNM v Martine. Počas tretieho dňa si festivalový divák bude môcť aj „zašľapať“, keďže prezentácie budú už druhýkrát  na Chate na Martinských holiach. Organizátori festivalu sa na ne  mimoriadne tešia. Tretí deň bude spojený s nočným zostupom z chaty, čo vidíme ako milé obohatenie festivalového maratónu. Záverečný, zároveň najdlhší a veríme, že najpestrejší festivalový deň začne pre niektorých už ráno výstupom na Krížavu, obedom s predsedom KST Turiec, zvyšok dňa potom až do neskorých večerných hodín spoločne strávime v kine Moskva.

, Martinský cestovateľský festival opäť prichádza s množstvom noviniek

Autor: Radoslav Pančík
Foto: oficiálny plagát

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *