štvrtok - 18. apríla, 2024
, Výročie SNP v znamení vysokých teplôt, potu a adrenalínu. Na cyklomaratón prišlo 254 pretekárov

Mesto Martin v spolupráci s Kultúrnou scénou Martin a s cyklistickým oddielom R.C.T. Martin pripravili v nedeľu (30. augusta)  pre vášnivých cyklistov už 7. ročník  martinského Merida cyklomaratónu Po ceste SNP 2015. Športové podujatie sa aj tento rok konalo pod záštitou primátora mesta Martin Andreja Hrnčiara na počesť 71. výročia Slovenského národného povstania. Na čele projektu stál riaditeľ pretekov a koordinátor podujatia, Rastislav Belák.

Dňa 30. augusta sa pri príležitosti 71. výročia SNP konal cyklomaratón Merida 2015. Preteky odštartovali presne o 10.00 hod. pred budovou Mestského úradu v Martine. Tento rok sa zaregistrovalo a prišlo na podujatie 254 súťažiacich. „Zvyšujúci počet pretekárov hovorí o tom, že to robíme dobre,“ okomentoval tohtoročnú účasť riaditeľ pretekov, Rastislav Belák.

Po oficiálnom zahájení cyklomaratónu sa súťažiaci rozbehli smerom na hlavnú cestu okolo centra Martina smerom na Dražkovce. Na výber mali pretekári dve trasy – dlhú 100 km a krátku 65 km trať. Cyklistov počas pretekov sprevádzala policajná hliadka spolu s autom, v ktorom boli hlavný rozhodca Karol Mlynár a riaditeľ pretekov. Spoločnými silami dohliadali na bezpečnosť premávky. Na kritických úsekoch ako križovatka v Košťanoch nad Turcom, či iných zradných zákutiach boli nasadení muži z policajného zboru SR.

Napriek dopravnej špičke organizátori zvládli zaistiť čistú a pokojnú trasu pre súťažiacich. Ani dopravné obmedzenia v okolí mesta Martin, ktoré sú pre samotných vodičov v poslednom čase kameňom úrazu, nevyviedli cyklistov z miery. Podľa Beláka mali milovníci tohto športu všetky potrebné informácie a fotografie ohľadom trás k dispozícii na stránke www.rctmartin.sk .

Okoloidúci vodiči si súťažiacich fotili a obyvatelia v dedinkách vychádzali do ulíc skandovať a podporovať tohtoročných pretekárov. Nielen pre účastníkov tohto podujatia, ale aj organizátorov, najmä pre riaditeľa pretekov to bol neskutočný zážitok. Išlo o znak toho, ako sa celá akcia dostáva čoraz viac do povedomia ľudí.

Plánovaný príchod z dlhej trate do cieľa v Martine pri Biotike bol okolo 12.30. hod. Do cieľa postupne prichádzali zdatní a zároveň vyčerpaní cyklisti. Niektorí z nich ostali stáť už v konečnom cieli. Niektorí z nich pokračovali späť k Mestskému úradu v Martine, kde čakali do 15-tej hodiny na výsledky z pretekov a zároveň sa mali možnosť posilniť prichystaným občerstvením.

Po odštartovaní hlavnej skupiny prebiehali detské preteky rôznych kategórii pred mestským úradom. Aj toto je snaha usporiadateľov prilákať a zapojiť deti do športu.

Menšie info z trate:

• Na 5 km sa odpojila skupina 4 statočných, ktorí začali unikať pred hlavnou skupinou.V stúpaní z Turčianskeho Jasena do Belej Dulice bola vedúca štvorica dotiahnutá balíkom.
  • Po 12 km sa do čela dostávali Juraj Bellan spolu s Matúšom Jurečkom s náskokom 15 sekúnd. Po krátkom čase bola vedúca skupinka pohltená balíkom.
  • V obci Trebostovo bola nachystaná prvá tajná prémia, ktorú vyhral Ladislav Šidlo z Martina. Tento pretekár bol zároveň aj najaktívnejším cyklistom celého podujatia.
  • Na 21,6 km sa do popredia dostali Ladislav Šidlo (R.C.T. Martin), Tomáš Kojtal (R.C.T. Martin) a Miroslav Kovačik (Podbrezová). Zhruba po 3 km bol únik zlikvidovaný.
  • Na 28 km opäť nastúpil Ladislav Šidlo (R.C.T. Martin) do úniku ku ktorému sa pridal Jozef Javorka z Ružomberka. Na Budiši s k ním pridal pretekár Ján Andrej Čullý z Bratislavy.
  • Na 46 km vedúca trojica Ladislav Šidlo, Jozef Javorka a Ján Andrej Čullý minútový náskok.
  • V Mošovciach dostal defekt počas jazdy Mirko Kováčik.
  • Pred Blatnicou sa snažili Kacina a Jurečka dohnať skupinu na čele pretekov.
  • 64 km v znamení Šidlo a Javorka s náskokom 1 minúta 20 sekúnd pred hlavným pelotónom
  • Vo Valči stále Šidlo a Javorka si stále vedú na prvých miestach Čullý odpadá z vedúcej skupiny.
  • V Žabokrekoch sa ku vedúcej dvojici pridáva ďalšia dvojica Dominik Sýkora CK Top Grass a Štefan Nôta.
  • Na poslednom stúpaní z Belej – Dulice do Tučianského Jasena sa vedúca štvorica rozdelila a vpredu ostali Sýkora a Nôta, ktorá si svoj náskok udržala až do cieľa.
  • Ako prvý prešial cieľom Dominik Sýkora ktorý vyhral súťaž Muži B v Slovenskom pohári.