utorok - 16. apríla, 2024
, Za desať rokov zapojila župa do športu viac ako 6-tisíc detí

Za desať rokov zapojila župa do športu viac ako 6-tisíc detí

Za obdobie od roku 2006 zorganizovala Žilinská župa športové súťaže, podujatia a preteky, do ktorých sa zapojilo 6.079 súťažiacich, a kraj ich podporil sumou 385.019 eur. Najpopulárnejšou aktivitou je každoročne Župná kalokagatia. V roku 2016 absolvovalo školské a regionálne kolá až 500 žiakov z 55 stredných škôl v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a iných zriaďovateľov.

„Župná kalokagatia má za cieľ prepojiť teoretické znalosti s fyzickou zdatnosťou, čo dnešnej mládeži často chýba. Preto súťaž podporujeme a organizujeme už desať rokov, čím sa snažíme zapojiť študentov aj do iných mimoškolských aktivít. Deti by mali mať nielen dostatočné vedomosti z histórie či matematiky, ale dôležitý je tiež pohyb a správna telesná výchova,“ zdôraznil žilinský župan Juraj Blanár. Podľa jeho slov je veľkým úspechom viac ako 4.000 žiakov, ktorí sa počas desiatich rokov existencie Župnej kalokagatie zapojili do jednotlivých kôl.

Obľúbenými pretekmi v Žilinskom kraji sú tiež župné Majstrovstvá žiakov stredných škôl v zjazdovom lyžovaní a snowboardingu organizované od roku 2011. Takmer 700 stredoškolákov už súťažilo na lyžiach či snowboarde a bojovalo o najlepšie umiestnenie na svahu. Tradíciu má i Šachový turnaj o cenu riaditeľa Úradu ŽSK, v ktorom sa počas jeho osemročnej existencie vystriedalo 660 nadaných šachistov. Školáci sa ďalej môžu zapojiť i do súťaží Môj slovenský športový idol či Parádny deň.

„Okrem organizácie týchto súťaží je pre nás veľmi dôležitý aj grantový program Vráťme šport do škôl. Otvorili sme ho v roku 2007 a za toto obdobie sa nám podarilo investovať do zlepšenia športových podmienok na našich školách viac ako 300.000 eur. Vybudovali sme ihriská, telocvične, vybavili ich kvalitnými a modernými pomôckami a podporili množstvo našich mladých talentov v príprave a účasti na národných a medzinárodných súťažiach,“ priblížil predseda ŽSK.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *