utorok - 16. apríla, 2024
, ZA: Pacienti vraj pohotovosť často zneužívajú. Dochádza tak k preťaženiu služieb
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

ZA: Pacienti vraj pohotovosť často zneužívajú. Dochádza tak k preťaženiu služieb

Lekári ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre dospelých a APS pre deti a dorast, ktoré Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline prevádzkuje od 1. júla, odslúžili za prvý mesiac 552 hodín a ošetrili 2182 pacientov. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Doplnila, že u dospelých bola najčastejším problémom bolesť chrbta, s ktorou vyhľadalo pomoc 131 pacientov. „U detí sa lekári najviac stretávali s bolesťou hrdla a akútny zápal mandlí diagnostikovali v 129 prípadoch,“ uviedla hovorkyňa. Podľa medicínskeho riaditeľa FNsP v Žiline Igora Bízika lekári slúžia na pohotovosti každý pracovný deň od 16. do 22. hodiny, cez víkendy a sviatky od 7. do 22. h. „Na APS pre dospelých bola najfrekventovanejšia nedeľa 29. júla, vtedy sme pomáhali 90 pacientom a najviac detí (78) prišlo v sobotu 7. júla. Stále sa však stretávame s tým, že pacienti pohotovosť zneužívajú. Namiesto návštevy svojho lekára počas ordinačných hodín prídu radšej poobede na pohotovosť s ťažkosťami, ktoré často pretrvávajú aj niekoľko dní. Takýmto spôsobom dochádza k preťaženiu pohotovostných služieb a urgentného príjmu, pričom zdravotníci sú zahltení prípadmi, ktoré nepotrebujú okamžitý lekársky zákrok,“ zdôraznil Bízik.

Žilinská fakultná nemocnica získala podľa hovorkyne povolenie na prevádzkovanie APS pre dospelých pre pevný bod Žilina a APS pre deti a dorast pre pevný bod Žilina, Bytča a Kysucké Nové Mesto na základe výberového konania Ministerstva zdravotníctva SR. „Prvý mesiac sme organizátorom pohotovosti, keďže predtým bola v rukách súkromníka. Považujeme za správne, že sa vrátila priamo do nemocnice, kde môžeme zlepšovať podmienky pre lekárov i pacientov. Detská pohotovosť sa nachádza v kompletne zrekonštruovaných priestoroch pod jednou strechou s detským oddelením a plánujeme tiež pripraviť nové priestory pre pohotovosť pre dospelých,“ dodal generálny riaditeľ FNsP v Žiline Igor Stalmašek.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …