piatok - 19. apríla, 2024
, ZA: Prvá časť obnovy osvetlenia je ukončená. Podľa Chomu mesto ušetrí 60 percent nákladov

ZA: Prvá časť obnovy osvetlenia je ukončená. Podľa Chomu mesto ušetrí 60 percent nákladov

Prvú etapu rekonštrukcie pouličného osvetlenia v Žiline zavŕšilo osvetlenie Rosinskej cesty, na ktorej osadili 33 lámp a časti Ulice vysokoškolákov, na ktorej pribudlo 14 nových svietidiel.

Investícia si podľa hovorkyne mesta Žilina Barbory Zigovej vyžiadala 214.000 eur. „Máme za sebou prvú časť obnovy verejného osvetlenia, ktorá zahŕňala výmenu svietidiel na sídlisku Vlčince a v časti Malá Praha. Modernizácia bola nutná, osvetlenie bolo už technicky zastarané, hrdzavé a miestami sa rozpadávalo. Dnes už budú obyvateľom v týchto miestnych častiach svietiť na cestu nové LED svietidlá s vysokou účinnosťou a dlhou životnosťou,“ vysvetlil primátor mesta Žilina Igor Choma.

Mesto podľa neho ušetrí ročne približne 60 percent nákladov. „Usporené financie budeme môcť opäť investovať do zlepšenia a rozšírenia verejného osvetlenia v ďalších častiach nášho mesta,“ doplnil žilinský primátor s tým, že úspora sa týka nákladov na spotrebu elektrickej energie aj nákladov na údržbu.

Doteraz sa podľa Zigovej podarilo vymeniť a osadiť 456 svietidiel a vybudovalo sa približne 20 kilometrov nových káblových rozvodov. „V druhej etape sa bude pokračovať na ďalších sídliskách a v miestnych častiach. Nové osvetlenie pribudne do konca roka na Hájiku, Solinkách i Hlinách. Modernizácia verejného osvetlenia bude tiež na Bôriku, v Starom meste a na hlavných ťahoch. Celkovo sa na tento účel preinvestuje približne 7,3 milióna eur,“ dodala hovorkyňa mesta Žilina.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *