pondelok - 2. decembra, 2024
, Zaujímavé fakty, ktoré ste o náušniciach a šperkoch možno nevedeli

Zaujímavé fakty, ktoré ste o náušniciach a šperkoch možno nevedeli

Náušnice sú dnes tak pevne zakotvené v ženskom šatníku, že je ťažké si predstaviť, že v minulosti bolo právo nosiť náušnice výlučne mužskou výsadou. Ozdobiť sa šperkom je v súčasnosti oveľa jednoduchšie, v minulosti tomu tak ale nebolo a tieto vzácne klenoty si cestu k svojim majiteľom hľadali oveľa ťažšie.

Presný dátum, kedy sa prvýkrát objavili a nosili, nie je známy. Z najstarších dôkazov možno spomenúť šperky, pripomínajúce náušnice, ktoré boli nájdené pri vykopávkach starobylého Babylonu a v hrobkách egyptských faraónov. Ponechajme však pokusy zistiť presné miesto a čas prvých náušníc vedcom a ponorme sa do zaujímavejšej histórie týchto šperkov.

Znak bohatstva a prosperity

Sa pripisuje šperkom najčastejšie, no možno vás zaujme aj to, že asi pred 7 tisíc rokmi muži v starovekom Egypte a Asýrii nosili ozdoby v ušiach, aby zdôraznili svoje miesto a hodnotu v krajine.

Okrem toho, podľa starej legendy, zlí duchovia mohli získať moc nad človekom preniknutím do jeho duše cez ušný otvor. Predpokladá sa, že prvé náušnice sa nosili preto, aby chránili pred zlými duchmi a nedovolili im podmaniť si vôľu a myseľ človeka.

Dnes sú šperky predmetom darov a originálnych citátov o láske, ktorou dávate milovanej osobe najavo svoju náklonnosť.

V krajinách Ázie a Blízkeho východu boli v minulosti prvé šperky jednoduchým spôsobom, ako určiť náboženské a politické názory ich majiteľa, a tiež naznačovali, že patrili do určitej triedy alebo kmeňa. Hovorili o vysokom postavení človeka a boli považované za znak bohatstva a prosperity.

Zakázaná krása náušníc

Nie všetky krajiny hodnotili na základe šperku vysoké postavenie majiteľa, napríklad v starom Ríme, náušnicami – na naše prekvapenie, označovali otrokov. V stredovekej Európe boli ale podrobené skúške, cirkev tieto klenoty zakázala, veriac, že ich nosením sa človek mení.

Situácia sa zmenila v 16. storočí, keď sa do módy dostali vysoké účesy. Uši a celá tvár a dekolt zostali otvorené a jednoducho si vyžadovali nejaké šperky, takže krásne náušnice zažívali znovuzrodenie.

Ale premenlivá móda tlačila náušnice späť do pozadia od roku 1850, keď sa stali modernými zasa účesy pokrývajúce uši. Pokles popularity náušníc tiež prispel k náboženským a spoločenským postojom v spoločnosti, ktoré sa spájali s pohanstvom.

Avšak už pod vplyvom kráľovnej Elizabeth, dlhé parochne stratili svoju bývalú popularitu a náušnice si opäť získali svoje čestné miesto v šatníku alebo špeciálnych šperkovniciach nejednej dámy.

Šperk ako talizman

Pre rôzne národy a v rôznych časoch náušnice plnili nielen dekoratívnu, ale aj symbolickú funkciu. Sú s nimi spojené mnohé znaky a presvedčenia. Pre vojakov sa stávali symbolom ochrany. Námorníci mohli nosiť náušnicu až po prekročení rovníka. Mnohí z nich dokonca verili, že tento šperk ich ochráni pred kinetózou a utopením. V niektorých častiach krajiny tie slúžili ako uznávané platidlo.

Náušnica u Rómov v uchu znamenala, že jej majiteľ – je jediný syn v rodine. „Kozácka“ hodnota náušníc sa líšila v závislosti od ucha, v ktorom bola. V pravom uchu ostatným napovedala, že v rodine bol jedným synom, v ľavom uchu, že jeho matka bola vdova, a náušnice v oboch ušiach znamenali, že tento muž bol posledný vo svojej rodine.

V polovici 20. storočia dosiahla popularita náušníc svoj vrchol. Móda pre náušnice sa stala všadeprítomnou, vďaka čomu sa objavili náušnice rôznych farieb a veľkostí. Podľa štatistík ich dnes nosí a má až 98 % žien, a to napriek tomu, že boli pôvodne určené pre mužov.

Šperky sú nepostrádateľným doplnkom, ktorý je schopný zdôrazniť individualitu a poskytnúť obraz úplnosti. Je však potrebné pristupovať k ich výberu veľmi opatrne. V internetovom obchode ELBEZA si môžete vybrať a objednať šperky zo zlata a striebra, a to za veľmi prijateľné a rozumné ceny.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

https://eskafinance.sk/services/financing/leasing/agricultural-machinery-leasing/, Výhľad na lízing kombajnov a prenájom poľnohospodárskej pôdy na rok 2024: Očakávané mierne zvýšenie cien

Výhľad na lízing kombajnov a prenájom poľnohospodárskej pôdy na rok 2024: Očakávané mierne zvýšenie cien

Pre producentov, ktorí sa v tomto roku stretli s občasne dymovou pestovateľskou sezónou, tu je …