utorok - 16. apríla, 2024
, Zažite Veľkú noc na dedine

Zažite Veľkú noc na dedine

Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie, ešte stále nie sú minulosťou! Zažiť ich môžete v nedeľu 9. apríla od 10:00 do 16:00 v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Veľká noc na dedine.

Tešiť sa môžete na veľkonočné zvyky a detské jarné hry, ktoré vám predstavia folklórne súbory DFS Malý Lysec a FS Lysec z Belej-Dulíc. Chýbať nebude tradičné vynášanie Moreny či pondelková oblievačka. Program sa bude počas dňa viackrát opakovať, pozrieť si ho môžete o 10:30, 12:30 a 14:30.

Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú ozdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice, sa návštevníci múzea budú môcť zoznámiť počas programovej nedele a priamo od výrobcov si ich aj kúpiť. Okrem kraslíc sú pripravené aj iné ukážky výroby a predaj ľudovo-umeleckých výrobkov.

Podľa starých zvykov sa počas predveľkonočného pôstu v kuchyni nesmeli používať živočíšne tuky a gazdinky tak boli odkázané na rastlinný olej. Ako si s tým poradili sa môžete pozrieť v oravskej olejárni. Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané aj tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc či pletení korbáčov.

V rámci podujatia Veľká noc na dedine sa o 12:00 uskutoční krst knihy Turiec a Kremnicko z neba, ktorá odhaľuje krásy susediacich regiónov na fotografiách z lietadla. A o 13:30 sa bude už tradične konať rímskokatolícka svätá omša v drevenom kostole z Rudna z konca 18. storočia.

 , Zažite Veľkú noc na dedine

zdroj: Milena Kiripolská, SNM

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *