pondelok - 20. mája, 2024
, AKTUALIZOVANÉ: Železničná doprava v úseku Kraľovany – Párnica je kvôli  lavínam úplne zastavená

AKTUALIZOVANÉ: Železničná doprava v úseku Kraľovany – Párnica je kvôli lavínam úplne zastavená

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) kvôli hrozbe padania ďalších snehových lavín úplne zastavili železničnú dopravu v úseku Párnica – Kraľovany dňa 2. februára od 16:10 až do odvolania. Ide o preventívne opatrenie pre zachovanie bezpečnosti, aby nedošlo k ohrozeniu prechádzajúcich vlakov a cestujúcich. Opatrenie potrvá najmenej do rána 3. februára.

Takmer dve desiatky väčších a menších snehových lavín spadlo za posledné dva dni na železničnú trať a znemožnilo železničnú dopravu v tomto úseku. Napriek enormnej snahe železničiarov, ktorí sú permanentne v teréne, vždy po krátkodobom sprejazdnení trate padajú zo strmého svahu ďalšie masy snehu. Počas večera a noci, za tmy a hmly sú práce na odstraňovaní popadaného snehu veľkým rizikom už aj pre samotných železničiarov.

Pre cestujúcich je preto až do odvolania zabezpečená náhradná autobusová doprava. ŽSR sa všetkým cestujúcim ospravedlňujú za spôsobené komplikácie.

AKTUALIZOVANÉ:

ŽSR informujú cestujúcich, že kvôli opätovnému padaniu snehových lavín na trať, zostáva úplne zastavená železničná doprava v úseku Kraľovany – Párnica až do odvolania. Rozhodnutie o úplnom zastavení dopravy je preventívnym, aby nedošlo k ohrozeniu prechádzajúcich vlakov, cestujúcich, ale aj samotných železničiarov. Opatrenie potrvá aj počas víkendu 4. a 5. februára.

V priebehu dnešného dňa spadlo na trať viacero nových lavín s ťažkým a mokrým snehom. Železničiari masy snehu priebežne odstraňujú za pomoci bagra a koľajového pluhu, padanie lavín však naďalej pokračuje. Vzhľadom na to, že lavíny viackrát spadli až na cestu pod traťou, náhradnú autobusovú dopravu je možné zabezpečiť len v prípade, že nie je ochromená cestná doprava v danom úseku.

Zamestnanci železníc bojujú s padajúcimi lavínami a haldami snehu už tretí deň. Vždy po krátkom čase po vyčistení trate padajú ďalšie lavíny. V ťažkom teréne, za zlej viditeľnosti v noci sú tieto práce nebezpečné už aj pre samotných železničiarov. Takáto situácia sa v tomto úseku opakuje od januára už druhýkrát, teraz je to v oveľa väčšom rozsahu, keďže sa výrazne oteplilo. Trať vedie v danom úseku zložitým terénom, v železničnom kilometri 2,500 až 1,350 bezprostredne pod strmým svahom.   

zdroj: ŽSR

ilustračné foto: deccanchronicle.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *