Láska zohráva v životoch ľudí veľmi dôležitú úlohu. Ovplyvňuje nie len psychickú pohodu, duševné a emocionálne zdravie, ale aj to, ako pristupujeme k životu a riešeniu niektorých situácii. Láska vie byť veľkou vedou a u nezasvätených narobiť značný neporiadok. Dokonca sa ňou zaoberal aj William Shakespeare vo svojich dielach. A stala sa predmetom výskumu mnohých vedcov.
Dodnes sa o nej spieva a píšu básne. Ako však vzniká? Zoznámenie dvoch ľudí je podmienené prvým kontaktom a tým, ako medzi nimi prebieha povestná „iskra“. Tá sa dá pomenovať aj inak. Sú to väčšinou tri fázy, chemické reakcie, na základe ktorých konáme tak, ako konáme.
Neurochirurgovia prišli na to, že mozog reaguje na určité kľúčové aspekty:
- sexuálny chtíč
- príťažlivosť
- emocionálna pripútanosť
V prípade, ak sa naplnia všetky tri, osoby, medzi ktorými prebiehajú tieto reakcie sa do seba postupne zamilujú a dochádza k rozbiehaniu ďalších vnemov.
Fáza nízkeho pudu (chtíču) a osobnej príťažlivosti
Spoznali ste určitú osobu, vaše telo a mozog akoby použili ten najdokonalejší ďalekohľad a zamerali sa na tú najžiarivejšiu bytosť. Máte v sebe nahromadený obrovský pocit eufórie, ktorú vyvoláva dopamín. Ten posilňuje centrum potešenia a slasti, naopak sa snaží potlačiť smútok. V tejto fáze je dôležitý aj hormón serotonín, ktorý pomáha kontrolovať našu náladu, telesnú teplotu a pocit bolesti. V začiatkoch vzťahu je jeho hladina nízka, a preto občas strácame zmysel pre racionálne uvažovanie a sme akoby posadnutí druhou osobou.
Fáza pripútania
Jedna z posledných fáz z tejto trojice, dostáva človeka opäť do inej polohy. Postupom času sa cítime v prítomnosti druhého bezpečne. Aj keby sme prišli do veľkej reštaurácie a všetky jedálenské stoličky by boli preplnené, my vidíme tú svoju lásku na prvý pohľad. Môže za to aj veľmi známy oxytocín, hormón lásky a pripútania. Vďaka nemu máme u partnera pocit dôvery a znižuje sa strach. Ak máte dostatok vazopresínu budete verní a nadlho pripútaní k partnerovi. Možno, že niekedy je hladina tohto hormónu nezdravo vysoká a potom nastávajú vo vzťahoch nepríjemné situácie, ako je napríklad aj žiarlivosť. Láska je zložitá vec, ale to neznamená, že by sme sa jej mali vyhýbať, pretože už viete ktorým veciam netreba príliš podľahnúť.