piatok - 19. apríla, 2024
, Žilina: FNsP spustila nové pracoviská CT a digitálneho röntgenu
Ilustračné foto: FNsP Žilina

Žilina: FNsP spustila nové pracoviská CT a digitálneho röntgenu

Nové pracoviská CT a digitálneho röntgenu na oddelení rádiodiagnostiky vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) s vedením nemocnice.

Prístrojové vybavenie za takmer jeden milión eur má priniesť pacientom i zdravotníkom kvalitnejšie a rýchlejšie vyšetrenia a skrátiť čakacie doby.

„Spúšťame do prevádzky dva špičkové prístroje. Chcela by som vyzdvihnúť vedenie nemocnice, že sa snaží v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR obnovovať prístrojovú techniku. Som rada, že žilinská nemocnica disponuje najnovším CT prístrojom. Dúfam, že aj vďaka tomuto prístroju sa pacienti skôr dostanú k diagnostike a skrátia sa čakacie doby na CT vyšetrenia,“ povedala Kalavská.

Nemocnica kúpila počítačový tomograf formou centrálneho verejného obstarávania MZ za 804.091 eur, stavebné práce zrealizovala FNsP vo vlastnej réžii s nákladmi vo výške 10.200 eur. „Vyšetrenie je kratšie približne o šesť sekúnd. Veľkou výhodou je aj nový softvér, ktorý nám prináša nielen efektívnejšiu prácu, ale tiež kvalitnejšie rekonštrukcie obrazov pri predoperačnej príprave,“ uviedol vedúci lekár oddelenia rádiodiagnostiky FNsP v Žiline Martin Molnár. Ďalšími prednosťami je i nadštandardne veľký otvor gantry s priemerom 78 centimetrov a nosnosť stola 227 kilogramov.

Pre deti vybudujú samostatnú čakáreň s vlastným vstupom

Podľa generálneho riaditeľa nemocnice, Igora Stalmaška, pôvodný CT prístroj z roku 2011 si nemocnica ponechá a umiestni ho do priestorov urgentného príjmu.

„Toto naše pracovisko dnes už spĺňa európsku úroveň, nakoľko všetky röntgeny sú digitálne a CT je moderné. Pôvodné CT ideme dať na urgent, aby sa veľmi ťažké veci mohli spracovať priamo tam a na novom CT sa riešili len plánované zákroky,“ doplnil Stalmašek.

Nový digitálny röntgen, ktorý bude prednostne určený pre detských pacientov, vysúťažila nemocnica za 143.988 eur, stavebné práce sa vyšplhali na 30.600 eur. Aktuálne používa nemocnica dva RTG prístroje z roku 2009 a 2014. Vlani vyšetrili takmer 79.000 pacientov, z ktorých bolo viac ako 9600 detí, preto pre ne vybudujú samostatnú čakáreň s vlastným vstupom z opačnej strany, čím sa vytvorí príjemnejšie a menej stresové prostredie. „Veríme, že investície do našej nemocnice budú prúdiť aj naďalej v čo najväčšom objeme. V nastúpenom trende by sme totiž radi pokračovali aj modernizáciou angiografického pracoviska. Pacientom by sme priniesli najmodernejšiu intervenčnú a mikrochirurgickú liečbu s minimálnym zásahom do organizmu,“ zdôraznil generálny riaditeľ FNsP v Žiline s tým, že ďalšou výzvou pre nemocnicu je vybudovanie vlastného MR pracoviska.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *