piatok - 21. júna, 2024
, Hokejovému klubu MsHK Žilina hrozí zánik. Mimoriadne zastupiteľstvo rozhodne

Hokejovému klubu MsHK Žilina hrozí zánik. Mimoriadne zastupiteľstvo rozhodne

Hokejovému klubu MsHK Žilina reálne hrozí zánik. Napriek pondelkovému schváleniu uznesenia, podľa ktorého mestské zastupiteľstvo vzalo na vedomie potrebu dotácie pre začatie sezóny MsHK, sa na pracovnom stretnutí nepodarilo nájsť zdroje krytia v mestskom rozpočte.

Mesto sumu 540-tisíc eur z rozpočtu nevyčlení, informovala o tom stránka zilinak.sk. Je tak vysoko pravdepodobné, že Žilina príde o najvyššiu hokejovú súťaž. Pre získanie tipsportligovej licencie pre sezónu 2018/2019 by totiž musel klub do piatka 29. júna uzatvoriť zmluvy s hráčmi a predložiť dohody o splátkovom kalendári s veriteľmi. Snahu zachrániť zadlžený klub prevzal na seba začiatkom júna poslanec Peter Durmis, ktorý sa stal novým predsedom predstavenstva MsHK. Ani nie po mesiaci, v súlade s tým, čo avizoval na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Žiline, však na svoj post rezignoval. Spolu s ním odstúpilo celé predstavenstvo klubu. Mesto totiž s financiami na hokej nepočíta.

„Napriek tomu, že hokejový tím je 100-percentnou mestskou organizáciou, nenašlo vedenie pre nás ani euro. Za tie tri týždne sme dokázali urobiť akurát tak audit. Výška pohľadávok, ktoré som prezentoval na včerajšom MZ, sa dnes potvrdila. Klub je v zlej kondícii a osobne nevidím riešenie. Necítime dôveru, neexistuje dialóg, preto končíme,“ uviedol Durmis na facebookovej stránke MsHK Žilina.

Ani týmto rozhodnutím však klubu nekončia záväzky, ktoré má voči bývalým hráčom a funkcionárom. Ich výška sa podľa portálu zilinak.sk pohybuje približne okolo sumy 100 000 eur.

AKTUALIZOVANÉ /13 hod/: Vedenie mesta má skutočný záujem, aby extraligový hokej aj naďalej pokračoval v Žiline a urobí všetko pre to, aby zastabilizovalo situáciu.

Vyhlásil to po dnešnom stretnutí primátor mesta Igor Choma. „Situácia je naozaj vážna, no chcem verejne deklarovať, že určite nechceme dopustiť, aby niekto zarezal žilinský hokej. Svoju dôveru sme vložili do predstavenstva na čele s pánom Durmisom, s ktorým sme v utorok férovo rokovali. Dohodli sme sa a záver bol taký, že mesto uvoľní finančné prostriedky pre klub. Na moje veľké prekvapenie sa však členovia predstavenstva po rokovaní pred médiami teatrálne vzdali svojich mandátov,“ ozrejmil Igor Choma.

Najprv je potrebné vyriešiť licenciu

Ako doplnil, na dnešnom krízovom stretnutí dohodli predstavitelia mesta kroky, ktoré podniknú, aby zastabilizovali situáciu.

V prvom rade bolo potrebné vyriešiť licenciu. Včera som komunikoval so šéfom slovenského hokeja pánom Lintnerom, ktorému dnes posielam oficiálny list. Informoval som ho, že z pohľadu licencie má MsHK Žilina splnené všetky podmienky, novovzniknuté dovysporiadava v priebehu týždňa tak, aby nič nebránilo tomu, aby bola klubu pre budúci rok udelená licencia,“ vysvetlil Igor Choma.

Mimoriadne zastupiteľstvo rozhodne

Na pondelok 2. júla 2018 zvoláva primátor navyše mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré bude musieť vyriešiť dva dôležité body. Bude potrebné schváliť zmenu rozpočtu a vyčleniť sumu na podporu hokeja.

Na ostatnom zasadnutí zastupiteľstvo schválilo zámer podporiť hokej sumou 540 tisíc eur, no ja si osobne myslím, že nie je potrebná až takáto vysoká suma. Dám do zastupiteľstva návrh na úrovni 160 tisíc eur (za Tipsport) plus sumu potrebnú na vyrovnanie záväzkov hráčom, ktoré nerozumne uznalo vedenie práve včera odstúpivšie. Poslanci budú musieť rovnako zvoliť nové orgány spoločnosti MsHK a.s.. Potrebujeme nové zloženie predstavenstva i dozornej rady, ktoré bude vedieť postaviť žilinských Vlkov na nohy a nevzdá sa hneď pri prvej prekážke a predvolebných intrigách, ktorých bude ešte neúrekom. Rád by som ponúkol miesta v týchto orgánoch aj opozičným, či nezávislým poslancom.“ doplnil primátor.

Žilinskí mestskí poslanci budú v pondelok rozhodovať o novom vedení. Do dozornej rady klubu budú navrhnutí dvaja poslanci, tretiu stoličku plánuje mesto ponúknuť zástupcovi zo žilinských hokejových fanúšikov. V predstavenstve bude, okrem právne zdatného odborníka a skúseného manažéra so silným mandátom, sedieť aj opozičný poslanec.

Zdroj: TASR, Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *