piatok - 24. mája, 2024
, Žilina nasadila na zimnú údržbu 20 strojov, pomáhajú aj externé  firmy
Zimná údržba v Žiline

Žilina nasadila na zimnú údržbu 20 strojov, pomáhajú aj externé firmy

Žilinu, rovnako ako zvyšok Slovenska, trápi v posledných dňoch výdatné sneženie. Často sneží počas celých dní či nocí. Cestári nestíhajú čistiť vozovky, obyvateľov sužujú neodhrnuté komunikácie pre peších.

V uliciach je nasadená všetka dostupná technika

Spoločnosť Žilinské komunikácie celkovo nasadila 20 kusov techniky. Zjazdnosť zabezpečujú tiež externé dodávateľské firmy prostredníctvom ďalších 27 mechanizmov, pri dočisťovaní pomáhajú tiež aktivační pracovníci. Zimná údržba mesta sa vykonáva na základe Operačného plánu zimnej údržby, ktorý rozčleňuje mesto na tri oblasti podľa dôležitosti, teda podľa počtu prítomných áut a chodcov. Operačný plán je prístupný na webovej stránke mesta. Prioritne sa čistia ulice a cesty v centre mesta a na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, v rámci druhej zóny sa vykonáva zimná údržba na sídliskách a napokon prichádzajú na rad mestské časti. „Pri pokojnom počasí stíhame odhrabať miestne komunikácie od snehu, problém však nastáva pri zvýšenej intenzite sneženia ako tomu bolo v posledných dňoch. Mechanizmy a cestári v takýchto prípadoch nestíhajú upravovať cesty všade a včas, a hoci máme pomerne dosť techniky, časy sa predlžujú, máme sklzy a nestíhame upraviť kritické úseky,“ uviedol vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Žiline Peter Rolko.

Prioritou je zabezpečenie zjazdnosti ciest. Hneď v druhom rade nasleduje údržba chodníkov. „Čo sa týka chodníkov, hlavné trasy upravujeme v rámci možností, postupne robíme i ďalšie, menej frekventované chodníky. Novela zákona nám priniesla povinnosť údržby pre 220 km chodníkov, a na to žiaľ nemáme ani technickú ani personálnu kapacitu. Robíme teda aspoň maximum na frekventovaných chodníkoch a zabezpečujeme prechodnosť pri zastávkach MHD,“ doplnil Rolko.

Pomôcť môžu aj obyvatelia

Žilinský primátor rokuje s bytovými družstvami, ktoré komunikujú s domovými dôverníkmi jednotlivých bytových domov a prisľúbili pomoc a spoluprácu pri údržbe chodníkov. „Situácia nie je uspokojivá a nemôžeme sa v zime vyhovárať na sneh. Chcel by som však ubezpečiť, že robíme všetko pre to, aby sme tento nepriaznivý stav zlepšili. Začiatkom týždňa sme vykonali kontrolu zimnej údržby a prijali sme niektoré opatrenia, ktoré majú slúžiť aspoň na zmiernenie kritickej situácie. Budem rád, keď nám budú nápomocní aj naši obyvatelia. Či už pri čistení chodníkov pri svojich domoch, alebo aspoň nahlásením kritických úsekov na dispečing. Zároveň si veľmi vážim občanov, ktorí udržujú chodníky v okolí svojich obydlí,“ uviedol primátor mesta Peter Fiabáne.

Žilinská radnica podľa neho už eviduje viaceré podnety a sťažnosti na stav chodníkov. Vedenie mesta hľadá operatívne riešenia. Pre zimnú údržbu je zriadená dispečersko-spravodajská služba v nepretržitej prevádzke. Obyvatelia môžu nahlasovať svoje podnety týkajúce sa zimnej údržby na číslach 041/5091523 alebo 041/5652371. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni opäť výstrahu pre okres Žilina, kde sa očakáva tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Výstraha platí od štvrtka 10. januára 2019 od 6.00 hod. do piatka 11. januára 2019 do 3.00 hod.

Zdroj a foto: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …