štvrtok - 18. apríla, 2024
, Žilina: Oddelenie onkológie FNsP získalo päť polohovateľných kresiel

Žilina: Oddelenie onkológie FNsP získalo päť polohovateľných kresiel

Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline získalo vďaka grantu súkromnej spoločnosti päť nových elektricky polohovateľných kresiel.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej stála výmena opotrebovaných pôvodných kresiel takmer 10.000 eur.

„Onkologickí pacienti, ktorí k nám prídu na ambulantnú chemoterapiu, majú vďaka moderným kreslám omnoho väčší komfort. Môžu si ich polohovať do polohy ležmo, v sede a tiež zdvihnúť nohy. K dispozícii je lepší priestor na položenie ruky, do ktorej im tečie infúzia a v rámci sedadiel sú aj infúzne stojany, ktoré zase pomáhajú sestričkám. Sú výškovo nastaviteľné, manipulácia je tak jednoduchšia a rýchlejšia,“ uviedla primárka oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP v Žiline Dagmar Sudeková.

Ambulantnú chemoterapiu denne dostáva približne 40 až 50 pacientov, pre ktorých je k dispozícii šesť lôžok a 11 kresiel, pričom niektoré infúzie trvajú aj šesť či sedem hodín. Pohodlie je preto podľa Sudekovej maximálne potrebné. „Chemoterapia sama o sebe nie je príjemnou súčasťou života. Takže minimum, čo môžeme urobiť, je zabezpečiť pacientom kvalitnú starostlivosť, podporu a príjemné prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre,“ podotkla primárka oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP.

Postupne plánujú vymeniť ďalších šesť sedadiel, v pláne je tiež rekonštrukciu átria či výmenu okien. „Na všetko treba financie, takže sme vďační za každú pomoc,“ dodala Sudeková s tým, že na oddelení nedávno pribudlo aj 600-litrové akvárium, ktoré vybudovali zamestnanci vlastnými silami s cieľom spríjemniť pacientom pobyt v nemocnici.

Zdroj: TASR

Foto: FNsP v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *